Yunanistan'ın başkenti Atina'da, mali kriz ve önlem reformları ile ilgili incelemelerde bulunan AB-Avrupa Merkez Bankası (AMB)-Uluslararası Para Fonu (IMF) "Troykası" yetkililerinin, 2015 yılına kadar 50 milyar avro tutarında özelleştirme yapılmasını öngören yeni reformlar talebi, hükümet ile AB arasında krize neden oldu. 

İlişkili Haberler


Troyka yetkililerinin dün başkent Atina'da düzenledikleri basın toplantısında dile getirdikleri özelleştirmelerle ilgili önerilerine tepki gösteren Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis, "Troyka'nın, Yunanistan'a karşı olan tavrının kabul edilemez olduğunu" söyledi. 

Yaptığı açıklamada, "Yunanistan'ın ihtiyaçları olduğunu ancak, bunun da bir sınırı bulunduğunu" ifade eden Petalotis, "Herkes kendi rolünün farkına varmalıdır. Kimseden iç işlerimize müdahale etmesini istemedik. Gururumuzun sınırlarını kimseyle müzakere etmeyiz. Talimatları sadece Yunan halkından alırız" dedi. 

Petalotis, hükümetin, kalkınmaya ve bütçe açığının azaltılmasına katkı olması amacıyla kamuya ait taşınmaz malların şeffaflık içerisinde değerlendirilmesinin bir ihtiyaç olduğunu defalarca dile getirdiğini ve bununla ilgili hükümetin resmi açıklamaları bulunduğunu" belirterek, "Ancak, taşınmaz malların değerlendirilmesi, hiçbir şekilde devlete ait toprakların yok pahasına satılması anlamına gelmeyeceğinin malum olduğu gibi, bununla ilgili karar alma yetkisinin de sadece Yunan hükümetine ait olduğu malumdur" diye konuştu.. 

Bu arada, Troyka yetkililerinin yeni reform talepleri Yunan basınında da tepkiyle karşılandı. 

Elefterotipiya gazetesi, birinci sayfada, üzerinde "50 milyara satılık" yazısının yer aldığı Yunanistan haritası bulunan bir fotografla beraber yayımladığı haberinde, "Küstah üçlü, çıkarcılığa alışmış emekçilerden söz ederek, zor yıllar geçireceğimizi açıkladılar" ifadesine yer verdi. 

Ta Nea gazetesi, "Patronlar çıldırdı" başlıklı haberinde, "Troyka'nın, Yunanistan'ın borçlarının azalması için, 2015 yılına kadar devletin 'gümüşlerini' satmasını istediğini" yazdı. 

Kathimerini gazetesi, "Devletin hazinesi borçların uğruna gidiyor" başlığını kullandığı haberinde, "Troyka'nın, Yunanistan'ın borçlarının azaltılması için, 2015 yılına kadar 50 milyar avroluk özelleştirme yapması için hükümete baskı yaptığını" kaydetti. 

Ethnos gazetesi, "5 yıl içinde 50 milyarlık özelleştirme" başlığını kullandığı haberinde, "15 milyarı 2012'ye kadar olmak üzere, 2015 yılına kadar 50 milyar avro gelir sağlanması için AB Troykası ile hükümetin dev bir program üzerinde anlaşmaya vardıklarını" öne sürdü. 

Elefteros Tipos gazetesi de, "Satılık-Kelepir Fiyata Yunanistan" başlıklı haberinde, "Yunanistan'da limanların, havaalanların, kamu kuruluşlarının, devlet bankalarının ve daha ne varsa; her şeyin açık artırmayla satışa çıkarıldığını" yazdı. 

Troyka yetkilileri başkent Atina'da, mali kriz ve önlem reformları ile ilgili yaptıkları incelemelerin ardından dün düzenledikleri basın toplantısında, "Yunanistan'da, özelleştirme yoluyla önemli gelir getirebilecek üç kaynak bulunduğunu tespit ettiklerini" belirterek, bu kaynakların "Borsada hisseleri olan ya da olmayan şirketler, bu şirketlerdeki devlete ait tahviller ve ticari değeri bulunan taşınmaz mal varlıkları olduğunu" söylemişlerdi.