'Kıdem tazminatı başka bahara kaldı'

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı konusunda tarafların cesur bir adım atamadığını belirterek, ''Düzenleme  bu nedenle başka bahara kaldı" dedi.

02.01.2014 - 12:02

'Kıdem tazminatı başka bahara kaldı'

Uzun zamandır gündemde olan yeni kıdem tazminatı düzenlemesi rafa kalktı.

'TARAFLAR CESUR ADIM ATAMADI'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Kıdem tazminatı konusunda taraflar cesur bir adım atamadı. Bu nedenle başka bahara kaldı'' dedi.

DÜZENLEME NE İÇERİYORDU?
Hükümet, yaklaşık 11 milyon çalışanı ilgilendiren düzenlemede bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi oluşturulmasını amaçlıyordu.

Düzenlemeyle, kıdem tazminatının yıllık yerine aylık hesaplanması ve kıdem tazminatı için ayrı bir fon kurulması öngörülüyordu.

SOSYAL GÜVENLİKTE PRİM GELİRLERİ
Bakan Çelik,"Sosyal güvenlikte prim gelirlerimizi 101 milyar lira öngörürken, 105 milyar lira olarak gerçekleşti. Yaklaşık 4 milyar lira fazla tahsilat oldu" ifadelerini kullandı.

'ASGARİ ÜCRET GEÇİM DEĞİL, KORUMA ÜCRETİ'
Bakan Çelik, asgari ücret konusunda ise, "Ekonomi bakanlarımızla biraraya gelip asgari ücretin bir geçim ücreti değil, bunun bir koruma ücreti olduğunu ele alacağız. Bu bakışın kamuda nasıl ele alınacağını konuşacağız" şeklinde konuştu.

Çelik, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

'KAMUYU BÜYÜTMEYECEĞİZ'
"Tekrar kamuyu büyütmek gibi bir amacımız yok. Kamuda çalışan işçi sayısı 350 bindi, şimdi 170 bin civarında. Kamuda toplam çalışan sayısı yaklaşık 3 milyon, bu yüksek bir rakam değil.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, iş kazasında bildirim zorunluluğunu getirdi. Daha önce 100 işçiden 17 işçi hayatını kaybederken, şimdi 100 işçiden 7'si hayatını kaybediyor. İş kazalarındeki ölümler azaldı ama bunu yeterli bulmuyoruz. Oranın daha da azalmak için çalışıyoruz."

'OPERASYONUN AMACI BAŞARILARIMIZI GÖLGELEMEK'
Bakan Çelik, 17 Aralık'ta düzenlenen operasyona da dikkati çekerek "Operasyonun amacı başarılarımızı gölgelemek" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...