KOBİ'lere düşük faizli kredi imkanı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, birlik olarak KOBİ’lere yıllık yüzde 10'un altında faiz oranıyla kredi kullandırmak için Denizbank ile anlaşmaya vardıklarını belirterek bazı bankalarla da görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.11.2016 - 10:08

KOBİ'lere düşük faizli kredi imkanı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen "TOBB-Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş ve Yatırım Forumu"nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bankacılık ve reel sektörün durumuna ilişkin bir soru üzerine, mayıs ve haziran aylarında ekonomiden düzelme sinyalleri geldiğini, karşılıksız çeklerde ciddi bir düşüş yaşandığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ise tedirginlik oluştuğunu söyledi.

Türk ekonomisinin tahminlerden çok daha güçlü olduğunun ortaya konulduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, son 1,5 yılda iki seçim yapılmasına, bir taraftan PKK ve DEAŞ terör örgütleriyle mücadele edilirken diğer taraftan darbe girişimi olmasına rağmen kamu maliyesinde bir bozulma olmadığına dikkati çekti.

Türkiye'de bankacılık sisteminin güçlü olduğunu, sanayi tesislerinin üretime devam ettiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkede ekonomiye güven olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Burada en önemli göstergelerden biri, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrasında dükkanlar açıktı, bankalar çalışıyordu, hiçbir kriz yaşamadık, kimse bankalardan da para çekmeye gitmedi. Bu aslında hem halkın hem ekonominin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor." dedi.

"FAİZİ İNDİRMEYE YÖNELİK ADIMLAR OLUMLU"

Bankaların faiz indirimlerine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın finans kesimiyle bir araya gelmesini ve son dönemde bankaların kredi faizlerini indirmeye yönelik adımlarını olumlu bulduklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun zamandır bu yönde talebi olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Buna ilk tepkilerden biri olarak İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin yapmış olduğu açıklama, aslında pozitif bir netice vermiştir. TOBB olarak KOBİ’lere yıllık yüzde 10'un altında faiz oranıyla kredi kullandırmak için Denizbank ile anlaşmaya vardık. Bazı bankalarla da görüşmelerimiz sürüyor. Halen yıllık yüzde 18'i bulan ticari kredilerin faizi yüzde 9,90'a kadar inecek. Bunun lansmanını yakın zamanda Başbakanımızla ekonomi bakanlarımızla banka müdürleriyle yapmayı planlıyoruz. Bankacılık sektörü kar etsin, biz onları kıskanmıyoruz. Bu kapsamda karlarından fedakarlık ederek faizleri düşürme operasyonuna girdikleri için memnunuz."

Sayfa Yükleniyor...