KOBİ'lere 'Nefes Kredisi' nedir? (Nefes Kredisi başvuru şartları)

İstanbul Ticaret Odası üyesi KOBİ'lerin 18 ay vade ile 200 bin liraya kadar kullanabilecekleri "Nefes Kredisi" için başvuru şartları nedir?

Anadolu Ajansı 04.04.2018 - 15:36

KOBİ'lere 'Nefes Kredisi' nedir? (Nefes Kredisi başvuru şartları)

İlk kez geçtiğimiz yıl KOBİ'lere verilen Nefes Kredisi 2018 yılında da devam ediyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO),  üyesi KOBİ’lerin aylık 0,99 faiz/kâr payı, 6 ay geri ödemesiz 18 ay vade ile 200 bin liraya kadar kullanabilecekleri "Nefes Kredisi" için başvuruları 2 Nisan itibari ile almaya başladı.

İTO'dan yapılan açıklamaya göre, İTO’nun proje için ayırdığı 100 milyon liralık kaynakla 6 banka İTO üyelerine, bu tutarın 15 katı kadar, yani toplam 1,5 milyar liralık kredi kullandıracak.

İTO üyeleri, Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçen cumartesi günü açıklanan TOBB Nefes Kredisi’ni kullanmak için önce oda merkezi, temsilcilikleri ya da İTO’nun mobil hizmet aracından ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu içindir’ ibareli Faaliyet Belgesi alacak.

NEFES KREDİSİ NEDİR?

Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve DenizBank arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredidir. Krediyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere verilmektedir.
KOBİ’ler aylık 0,99 faiz/kar payı, 6 ay geri ödemesiz 18 ay vade ile 200 bin liraya kadar kredi kullanabilecekler.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

- Başvuru için TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye KOBİ olmak gerekiyor.

- Kredi kullanmak için önce oda merkezi ya da temsilciliklerden ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibareli ‘Faaliyet Belgesi’ alınacak.

- Ardından Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerine müraacat edilecek.

- KOBİ, uygunluğu değerlendirildikten sonra ticari kredi kullanabilecek.
- Bankalar, 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak.

MASRAF EN FAZLA 51 TL

Ardından Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerine müracaat ederek, uygunluğu değerlendirildikten sonra ticari kredi kullanabilecek. Bankalar, 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO Başkanı Öztürk Oran, Nefes Kredisi’nin devlet, finans sektörü ve iş dünyası iş birliğinin örnek projelerinden birini oluşturduğunu belirtti.

Oran, "Kredi gerek tutarı gerek faiz/kâr payı itibarıyla gerçek bir nefes kredisidir. Ümit ediyorum ki üyelerimize çok büyük katkı sağlayacak ve KOBİ’lere rahat bir nefes aldıracak." ifadelerini kullandı.

KOBİ'LERE 'NEFES KREDİSİ' ŞARTLARI NEDİR, NASIL ALINIR?

Sayfa Yükleniyor...