Kocabıyık: TÜSİAD'ı solcular için kurduk

40 yıllık TÜSİAD üyeliğinden istifa eden Asım Kocabıyık, TÜSİAD'ı sanayiyi sol görüşlülere tanıtmak için kurduklarını söyledi.

19.04.2010 - 15:59

Kocabıyık: TÜSİAD'ı solcular için kurduk

Borusan Holding Şeref Başkanı ve TÜSİAD’ın kuruculurından Asım Kocabıyık, TÜSİAD’ın kuruluş süreciyle ilgili CNBC-e’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kocabıyık TÜSİAD’ı CHP’ye ve sol görüşlü kişilere sanayiyi anlatmak için kurduklarını belirterek, "TOBB Demokrat Parti ne derse onu söylerdi. Biz de sanayiyi sol görüşlü arkadaşlara anlatmak için TÜSİAD’ı kurduk" dedi.

Kocabıyık, TÜSİAD’ın bugün 600 üyesinin bulunması da eleştirerek "Bu kadar kişi gerekli değil, fuzuli. Çoğu toplantılara bile katılmıyor" diye konuştu.

Asım Kocabıyık CNBC-e’nin sorularını şöyle yanıtladı:

TÜSİAD’da sizin döneminizde mi çalışmak zordu, yoksa bugün daha mı zor? Sizin döneminizTüsiad’da önceden mi çalışmak daha zordu, şimdi mi?

Bizim TÜSİAD’ı kurduğumuz dönemde durum şöyleydi. Demokrat Parti ne derse TOBB onun şarkısını söylerdi. Bu da bizi ayrı bir teşkilat kurmaya yöneltti. İstanbul ve İzmir’deki sanayiyi CHP’ye tanıtmak için gayret sarfetmek gerekiyordu. Esasında söylenmese de resmen biz bu teşekkül etmiş sanayiyi, iş hayatını sol görüşlü arkadaşlara tanıtmak ve takdim etmek için TÜSİAD’ı kurma ihtiyacı duyduk. TÜSİAD çok ciddi araştırmalar yaptı. Ciddi insanlar yönetiminde bulundu. TÜSİAD yapabileceğinin en iyisini yaptı.

TÜSİAD’ın üye sayısı sürekli arttı?

Başlangıçta TÜSİAD’ı 86 kişiyle kurduk. Sonra 200 kiyşi oldu; şimdi 600 kişi. Bu kadar gerekli değil. TÜSİAD’ın toplantılarına katılmayan insanlar TÜSİAD üyesi. Bence bu kadar kişinin olması fuzuli.

TÜSİAD’dan ayrılmanız çok konuşuldu. Neden ayrıldınız?

TÜSİAD’da üyeliğim 40 seneyi buldu. Artık 40 sene bulunduğunuz yerde etrafınızda yeni yetişen arkadaşlar var. Aydınlık pırıl pırıl çocuklar. Her şeyi tetkik ediyorlar, araştırıyorlar. Siz de onları tasvip ediyorsunuz. 40 yıl yeterli dedim onun için ayrıldım.

TÜSİAD’da söylem değişikliği var mı?

TÜSİAD görevini yapıyor. Tenkitler yapıyor, ricalarını ortaya koyuyor. Memlekette cok ciddi meseleler var. Türkiye çok değişti, bu değişikliği en iyi aksettiren geleceği hakkında en iyi tahminleri yürüten önerileri ortaya koyan kurum TÜSİAD’dır diyebilirim.

ÜMİT BOYNER BEKLEDİĞİMDEN DAHA İYİ

Ümit Boyner ve yeni yönetimi nasıl buldunuz?

Ümit Boyner’i beklediğimden daha iyi buldum. Bayağı kendini yetiştirmiş. Zaten ekonomi tahsili yaptı yurtdışında. Kendisini doğumundan itibaren tanıyorum.

Türkiye ekonomisini, son krizle birlikte nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok nazik bir devreden geçiyoruz. Bu senenin ortasına doğru daha ferah bir devreye gireceğiz. Ama sanayinin problemleri var. Türkiye’nin çok sosyal problemi var. İşsizlik örneğin. Son 7 yılda dünya nüfusu 3 kat artarken Türkiye nüfusu 5 kat arttı. Bu kadar nüfus artışını absorbe edecek bir iş hayatı yok. Bir de yanlış politikalar yapıldı Türkiye’de. Tarımı ve hayvancılığı zayıflattık, şimdi ona dönüş var ama zayıf. Yine de ümitliyim.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...