Konutta 'seçim öncesi fırsatı'

Geçen yıl sonundan bu yana yüzde 30-40'lara ulaşan maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmayan sektör, zam için seçim sonrasını bekliyor. 13 Haziran sonrasında konut sektöründe yeni projelerin vitrine çıkmasıyla fiyatlarda yüzde 10-20 artış olacağı tahmin ediliyor.

26.05.2011 - 11:10

Konutta 'seçim öncesi fırsatı'

Türkiye genel seçimleri bekliyor; inşaat sektörü de yeni projelere başlamak, fiyatlarda artışa gitmek konusunda biraz temkinli davranıyor. Yeni yatırımlara başlayan ve proje sunan firmalar da var tabii... Ancak çoğunlukla seçim sonrası bekleniyor.

PROJE ARZI DA ARTACAK
Akşam gazetesinin haberine göre; geçen yıl sonundan bu yana inşaat maliyetlerinde yüzde 30 - 40 seviyesinde artış olduğunu ancak bu artışın fiyatlara tam olarak yansıtılmadığını söyleyen Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, "Seçim öncesi dönemde fiyatların baskı altında olduğunu söylemek mümkün. Geçen yıl 11. ayda 1000 TL olan demir şimdi 1400 TL ve piyasada bulunamıyor. Genel olarak maliyetlerde yüzde 40'a yakın bir artış söz konusu. Ancak bu maliyet artışının ancak yarısı proje fiyatlarına yansıtıldı. Seçimin sonucu üç aşağı beş yukarı belli olsa da sonuçta konut bir yatırım aracı. Ve yatırımcılarda seçim öncesi tedirginliği var. Firmalar fiyat artırmak de büyük projelerini vitrine çıkarmak için de seçim sonrasını bekliyor" dedi.

TAM ALIM ZAMANI
MAR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık oranlarını artırmasının piyasayı olumsuz etkilediğine dikkat çekti:

"Kredi faizlerinin yükselmesinden kaynaklanan bir yavaşlama söz konusu. Bu nedenle de fiyatlar son derece cazip. Aslında şu an emlak piyasası için tam alım zamanı denebilir. Çünkü yılın üçüncü çeyreğinden itibaren fiyatların yüzde 10-20 oranında artması bekleniyor."

OLUMLU HAVA DEVAM EDECEK
DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise şu anda Türkiye ekonomisinde olumlu bir hava olduğunu ifade ederek, "Seçimler sonrasında bu olumlu havanın artarak devam edeceğini düşünüyorum. Tabii maliyet artışları muhakkak konut fiyatlarına yansıtılacaktır. Her firma kendi ürettiği konut adedine, kendi stratejisi ölçüsünde zam yapacaktır" diye konuştu.

KREDİ FAİZLERİNDE ARTIŞ SÜRPRİZ DEĞİL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hafta içi yaptığı açıklamada, kredilerdeki sıkılaştırmaya göndermede bulunarak "İç talep yüksek. Buna dönük önlemler aldık. Kredi veren bankalarda bunu sınırlamaya çalışıyoruz. Harcamaları kontrol altında tutuyoruz" demişti.

Şimşek, 12 Haziran sonrası çözümün yine bankalarda aranıp aranmayacağı sorusuna da "Çözüm para politikası sıkılaştırılarak, kredi hacminin daraltılmasında aranacak" yanıtını vermiş ve bu açıklamaları "kredi faizlerinde artış sürpriz olmaz" yorumlarına yol açmıştı.

2000'İN ÜSTÜNE ZAM OLMAZ
Tamer Özyurt fiyat artışı beklentisi ile ilgili olarak "Yüzde 20 civarında bir fiyat artışı olacağını öngörüyoruz. Ancak bu fiyat artışı metrekaresi 1000-1500 TL olan projelerde geçerli olacak. Metrekaresi 2 bin TL'nin üzerinde olan projelerde ise zaten satış sıkıntısı olduğu için zam olacağını tahmin etmiyorum" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...