Konutta zamsız son günler

Zam ve konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş beklentisi emlak satışlarını hızlandırdı.

Haberler 09.06.2011 - 10:17

Konutta zamsız son günler

Demir ve beton fiyatlarındaki artışı seçimlerden önce maliyetlerine yansıtmayan inşaat şirketleri seçimden sonraki üç aylık periyotta fiyatları artırmaya hazırlanıyor. İnşaat sektörünün önde gelen isimleri, projelerin satış hızlarına göre bu artışın yüzde 5 ile 20 arasında değişebileceği sinyali verdi.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, hazirandan sonra yüzde 10-15 arası bir fiyat artışı yapacaklarını söyledi. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise ilanlarında "zamdan önceki son günler" mesajı verdiklerini söylerken, Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise "Biz fiyat artışlarını seçimlerin hemen sonrasında değil Ramazan sonrasında yansıtacağız" diye konuştu.

Seçimlerin ardından yaz tatiliyle emlakta durgunluğun başlaması beklenirken, patronlar "Hem zam, hem de konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş beklentisi seçim öncesi satışları hızlandırdı" diyor.

NAZMİ DURBAKAYI-TEKNİK YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI:
ZAMSIZ SON GÜNLER
Seçimlerden sonra herkes bir fiyat artışına gideceğimi deklare etti. Yüzde 10 ila 20 arasında zam bekleniyor. Bu sektör canlı bir sektör. Seçim döneminde de piyasa devam ediyor. Bu bakımdan seçimden sonra bir beklenti sürecine girecek, Ramazan'a kadar ise bu artışlar hayata geçirilecek.

ALİ DUMANKAYA-DUMANKAYA İNŞAAT YÖNETİM KURULU ÜYESİ:
ZAMLAR RAMAZAN SONRASINA YANSIR
Seçimlerin hemen sonrasında değil ama eylül ayına doğru projelerde bir fiyat artışı yaşanacak. Proje bazlı satış grafiğine göre daha öncesinde de birtakım artışlar olabilir. İstikrarlı bir dönem gelirse bununla beraber eylülden sonra ufak bir hareketlilik yaşanabilir. Yüzde 5-10 arasında artışlar bekliyoruz. Biz de Dumankaya Cadde, Flex, Modern ve Vizyon ofis projelerinde eylül aylarında aynı oranda artışlar yapacağız.

ALTAN ELMAS-SUR YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI:
HAZİRAN SONRASINDA ARTIŞ VAR
Haziran sonuna kadar fiyatlarımızı değiştirmeyeceğiz. Bunun en temel nedenlerinden biri demir fiyatları. Yüzde 3-4 oranında bir maliyet artışı getirdi. Beton fiyatları da aynı şekilde arttı. Onun dışında iyi bir sezon geçirdik. Seçim olmasına rağmen seçim yokmuş gibi ev sattık. Belli yüzdeleri gerçekleştiğimiz için bir artış yapacağız. Bu artış yüzde 10 civarında olur.


Sayfa Yükleniyor...