Körfez Köprüsü'nde sonrasına dikkat!

İTO Başkanı Yalçıntaş, Yalova'daki projeden oldukça umutlu...

25.12.2009 - 16:29

Körfez Köprüsü'nde sonrasına dikkat!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası'nı (YTSO) ziyaretinde, Körfez Köprüsü ile Yalova ve İstanbul arasındaki ticari ilişkinin artacağına dikkati çekti.

İstanbul'un, artık zenginlik ve refah üretecek halde olmadığını, buna İstanbul trafiğinin örnek olduğunu, bir günde iki yere gidebilmenin mümkün olmadığını belirten Yalçıntaş, şunları kaydetti: 

''İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yüzden firmaları dışarı çıkarmak istiyor. Yalova'da, Körfez Köprüsü Projesi'nden sonra büyük gelişmeler olacak. Eğer bunun tedbiri alınmazsa, imar planlamaları yapılmazsa sıkıntılar yaşanabilir. Rant olayları olmadan önce planlamaların yapılması lazım. Daha sonra Yalova'nın bu köprüden en iyi şekilde faydalanması için çok geç olabilir.''

YTSO Başkanı Celal Özel de Yalova'nın 3 büyük metropolün arasında kalmış ve birçok avantajı bulunan bir yer olduğunu belirtti. Özel, şu bilgileri verdi:

''Birlikte projeler üretmemiz YTSO'nun gelişimi konusunda verimli olacağını düşünüyorum. Sizlerin yönlendirmelerinizle önemli yerlere geleceğimize inanıyorum. Yalova'da işsizlik oranı yüzde 12,5 gösteriliyor, fakat bunun daha yukarıda olduğunu düşünüyorum. Yalova'da eğitimli insan sayısı yüksek fakat iş bulabilme durumu çok düşük. Bu yüzden de eğitimli insanlarımız il dışına göç ediyor. Gelen göç ise bunun tam tersi olarak gerçekleşiyor. Yalova'yı arzu edilen bir kent haline getirmek için YTSO'nun üzerine büyük sorumluk düşüyor. Yalova'nın ekonomik durumunu daha iyi bir hale getirmek amacıyla çalışmalar devam ediyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...