Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul 4. İdari Mahkemesi'nin 3. havalimanına ilişkin verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporunun yürütmesini durdurmasını değerlendirdi.

'SONUÇTA BİR RAPORDUR, ÜZERİNDE ÇALIŞILIR'
Kotil, idare mahkemesinin kararının THY'nin gelecek planlarını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soruya, "Etkilemez inşallah. Bende haberi gazeteden okudum. Singapur'dan bu sabah geldim. Uçakta öğrendim. İnşallah etkilemez bu. Çünkü sonuçta bir rapordur, üzerinde çalışılır" cevabını verdi.

Singapur'da yaptığı görüşmelerde İstanbul'daki üçüncü havalimanının çok merak edildiğini gördüğünü dile getiren Kotil, şunları kaydetti:

"Üçüncü havalimanı aslında dünyanın merkezini buraya çekiyor. Çünkü burası yetmiyor. Atatürk Havalimanı, yolcu sayısında Avrupa'da Londra'daki Heathrow Havaalanı'ndan sonra ikinciliğe oynuyor. Bu yıl sonu itibarıyla Frankfurt ve Paris'i geride bırakacak.

'HAYAL ETMEK BİLE MÜMKÜN DEĞİL'
Üçüncü havalimanının olmaması diye bir şey olamaz. Hayal etmek bile mümkün değil. 3. havalimanı Türkiye'nin önünü açacaktır. Bu raporlara inşallah dediğim gibi bakılacaktır. Hallolacaktır. Geçici bir olay olarak görüyorum. Üçüncü havalimanı düşündüğümüzden çok daha da önemlidir."