Kredi kartı faizinde indirim

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami akdi faiz oranı TL için yüzde 3.26'ya düşürüldü. Aylık azami gecikme faiz oranı da yüzde 4.01'e çekildi.

Anadolu Ajansı 17.09.2009 - 09:35

Kredi kartı faizinde indirim

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami akdi faiz oranları ile aylık azami gecikme faiz oranlarını Türk Lirası işlemlerde düşürdü.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ'e göre, aylık azami akdi faiz oranı, 1 Ekim'den itibaren TL işlemlerde yüzde 3.49 yerine yüzde 3.26 olarak uygulanacak.

Dolar ve Euro ile yapılan işlemlerdeki aylık azami akdi faiz oranı ise değişmedi. Söz konusu oran, 1 Ekim'den sonra da dolar için yüzde 2.54, Euro'da da yüzde 2.30 olacak.

Merkez Bankası'nın yeni düzenlemesinde, kredi kartı işlemlerindeki aylık azami gecikme faiz oranı da TL için yüzde 4.24'den yüzde 4.01'e indirildi.

Aylık azami gecikme faizi, dolar için şimdi olduğu gibi yüzde 3.11, Euro için de yüzde 2.82 olarak uygulanmaya devam edecek.

Mevzuat uyarınca bankalar, kredi kartı işlemlerinde Merkez Bankası'nca belirlenen bu oranların üzerinde faiz uygulayamıyor ve faiz oranlarını azami oranları geçmemek kaydıyla serbestçe belirleyebiliyor. Kredi kartı işlemlerindeki faiz oranları 3 ay süreyle geçerli oluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...