Krugman: Felaketi savuşturduk

Nobelli ekonomist Paul Krugman, ''Yılın ikinci yarısında ABD'de ve belki de Avrupa'da gayrisafi yurtiçi hasılanın olumlu olacağını görmek beni şaşırtmayacak'' dedi.

Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 17:04

Krugman: Felaketi savuşturduk

Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Paul Krugman, dünya ekonomisinin ''felaketten'' kurtulduğunu, sanayileşmiş ülkelerin bu yıl büyüyebileceğini söyledi.

Krugman, Abu Dabi'de düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, ''Dünya ticaretinin, dünya sanayi üretiminin istikrara kavuştuğunu ve bundan sonra iki ay içinde büyümenin başladığını görmek benim için sürpriz olmayacak. Yılın ikinci yarısında ABD'de ve belki de Avrupa'da gayrisafi yurtiçi hasılanın olumlu olacağını görmek beni şaşırtmayacak'' dedi.

Princeton Üniversitesi'nde eğitim veren ve New York Times gazetesi köşe yazarı Krugman, ekonomideki gerilemenin küresel olması nedeniyle Japonya'nın ihracata yönelik büyüme çözümünün işe yaramayacağını ifade etti.

Krugman, ''Felaketi savuşturduk, ancak gerçek düzelmeyi nasıl yapacağız? Düzelmeyi sağlamak amacıyla ihracat hepimiz için bir yol olamaz. Ticaret yapmak için başka bir gezegen yok. Bu yüzden Japonya'nın izlediği yol hepimiz için uygun değil'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...