Nihat Zeybekci: Kurdaki köpük bir miktar daha inecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ''Kurdaki köpüğün bir miktar daha inmesini bekliyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı 19.05.2015 - 15:10

Nihat Zeybekci: Kurdaki köpük bir miktar daha inecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den yeni bir kur açıklaması geldi.

21. Ev Tekstili Fuarı'nın açılışına katılan Zeybekci daha önce yaptığı "Kurdaki köpük yakında silinecektir" açıklamalarının sorulması üzerine şunları söyledi: "Söylediğim şu anda gerek faizin üzerinde gerekse kurun üzerinde seçimleri fırsat bilen bazı spekülasyon amaçlı bazı maniplasyonların bundan rant sağlamaya çalışanların sebep olduğu bir köpük var değerlendirmemdi. O marj da 2, 75'ler seviyesinden 2,57'lere kadar indi. Öngörülerimiz biraz daha ineceği yönünde. İnmesi iyi midir kötü müdür bunu tartışmıyorum. Ama bir miktar daha inmesini bekliyoruz. Bu inişin de faizde kendisini göstermesi dolayısıyla da enflasyon üzerindeki etkilerinin 2015 yılında görülmesini bekliyoruz.

''BİR MİKTAR DAHA KÖPÜK VAR''

Şu anda bir miktar daha köpük var, faizin üzerinde daha çok bir marj var… Ancak '8 Haziran'daki seçim sonuçları net bir şekilde artık algılanmaya başladığı için piyasalar bunu satın almaya başlar ve 8-9 Haziran'mış gibi davranmaya başlar' dediğimiz bu günlerdi. Önümüzdeki günlerde bunun çok net bir şekilde yaşandığını göreceğiz."

Kurda sabitlemenin serbest piyasa ekonomilerinde mümkün olmadığını anlatan Zeybekci, piyasanın kendi şartları içinde dengelenmesi gerektiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...