Küresel piyasalar negatife döndü

Küresel hisse senedi piyasaları, dün yüzde 5'e yakın değer kaybeden petrol fiyatlarının risk iştahını azaltması ile düşüşe geçti.

Anadolu Ajansı 24.02.2016 - 09:50

Küresel piyasalar negatife döndü

Brent petrolün varil fiyatı dün İran ve Suudi Arabistan yetkililerinden gelen açıklamalarla düşüşe geçerek, önceki günkü kazançlarının tamamını geri verdi ve günü yüzde 4,7 azalışla 32,99 dolardan tamamladı.

Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamalarda ülkenin ham petrol üretimini kısmayacağını belirtilirken, İran yetkilileri ise arza ilişkin sınırlama ya da dondurma önerilerinin "gerçekçi" olmadığını ifade etti.

Analistler, petrol fiyatlarının pay piyasaları ile korelasyonunun tarihi zirvede olduğuna değinerek, dün düşüşe geçen petrol fiyatlarının öncelikle enerji ve finans şirketlerinin pay piyasaları üzerinde satış baskısını artırdığını kaydediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin dün yaptığı açıklamalar da piyasaların yönü üzerinde belirleyici oldu.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, küresel piyasalardaki dalgalanmanın ABD ekonomisini ne derece etkileyeceğinin belirsizliğini koruduğunu ifade ederken, Kansas Fed Başkanı Esther George ise Fed'in faiz artışının mart ortasında yapılacak toplantısında mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dün dolar endeksi yükseliş eğilimini korurken, Dow Jones endeksi yüzde 1,14, S&P 500 endeksi yüzde 1,25 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,47 değer kaybetti.

Avrupa tarafında "Brexit" gündemin en önemli konusu olmaya devam ederken, dün Almanya'da açıklanan 4'üncü çeyrek GSYH beklentiler doğrultusunda yıllık yüzde 1,3 arttı.

Piyasalarda, Deutsche Börse ile Londra Borsası'nın potansiyel birleşme için detaylı görüşmelere başladığının açıklanması da önemli gündem maddeleri arasında yer aldı.

Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,64, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,25 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,40 değer kaybetti.

Asya'da bugün petrol fiyatlarının yatay bir seyir izlediği, dolar/yen paritesinin ise düşüş eğilimini sürdürdüğü görülüyor. Nikkei endeksi günü yüzde 0,85 düşüşle tamamlarken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi şu dakikalarda yüzde 0,5 değer kazandı.

Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmamasının ardından tahvil ve döviz piyasasında yatay bir seyir izlenirken, BIST 100 endeksi günü yüzde 0,81 artışla analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 75.500 puandan tamamladı.

Analistler, dün yurt içi piyasalar kapandıktan sonra düşüşü hızlanan petrol fiyatlarının bugün açılışta BIST 100 endeksini negatif etkilenebileceğini belirterek, 75.500 direncinden gelen satışların karşılanması durumunda 76.800 seviyesinin gündeme gelebileceğini, olası düşüşlerde ise 73.400 seviyesinin destek olarak takip edileceğini tahmin ediyor.

ABD'de Fed üyelerinin açıklamaları ve yeni konut satışları verisinin izleneceğine değinen analistler, yurt içinde ise TCMB'nin ekonomistlerle yapacağı toplantıdan gelecek açıklamaların gündemi meşgul edeceğini kaydediyor.

Sayfa Yükleniyor...