İlk bütçesini Kongre'ye bugün sunacak olan Obama, bütçe teklifinde bankacılık sistemindeki krizi rahatlatmak için Kongre'den ek kaynak istemesine olanak tanıyan bir kalem bıraktı.

 Kongre'den istenilecek yeni herhangi bir kaynak, önceki yönetimin Kongre'den istediği 700 milyar dolara ek olacak.

 İsimlerinin açıklanmasını istemeyen iki hükümet yetkilisi, 250 milyar dolarlık kaynağın Kongre'den istenilmesi yönünde nihai bir karara varılmadığını belirtti.

 Bir yetkili, 250 milyar dolarlık kaynağın "dürüst muhasebe" esası dolayısıyla ve "kaynağın yasamadan talep edilmesi halinde bütçede yerini belirlemek için" konulduğunu belirtti.

 Yetkili, hükümetin 250 milyar dolarlık kaynağı talep edip bankacılık sistemine enjekte edilmesi halinde 750 milyar dolar büyüklüğünde varlık alımının finanse edilebileceğini belirtti.

 Kurtarma paketi ve takip eden kararlar birçok Amerikalı tarafından Wall Street bankacılarını ve mortgage piyasasında riskli oyunlar oynayanları kurtarmaya yönelik görüldüğünden kamuoyunda pek popüler değil. 

 Obama Salı günü Kongre'ye yaptığı konuşmada, bankaların elindeki kötü kredileri temizlemenin maliyetinin "şu anda ayrılan kaynaklardan yüksek olabileceği"ni belirtmişti.