Başbakan Tayyip Erdoğan, 'kriz teğet geçecek' açıklamasının ardından yine tartışılacak bir tespitte daha bulundu.

İlişkili Haberler


Yeni teşvik sisteminin açıklandığı toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, 'kriz varsa çare de var' kampanyasında halkın parası olmadığı yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

Erdoğan, "Kriz varsa, çare de var' kampanyasını destekliyoruz. 'Harcayacak para yok' diyenler yanılıyor. Kusura bakmayın arkadaşlar para var. 'Para yok' diye bir şey yok. Biz gelince en düşük memur maaşı 660 liraydı şimdi 1.200 liraya çıktı. Bu kampanya iyi neticeler verecek" dedi.

Alınan tedbirlerle işsizlik oranını yerinde tutup aşağı çekmeye başlayacaklarını belirten Erdoğan, işsizlik oranlarının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde de yüksek seviyelerde olduğuna dikkat çekti.

IMF İLE GÖRÜŞÜYORUZ AMA...
IMF ile gelinen noktayı değerlendiren Erdoğan şunları söyledi: "IMF ile görüşmeleri şu anda da devam ettiriyoruz. Görüşmeler noktasında sıkıntı yok. İlk başladığımız andan itibaren IMF'ye karşı önerilemizi verdik, onlardan bize bazı yeni teklifler geldi. Biz tekrar bazı öneriler sunduk. Geçen Mayıs'tan bu yana yaklaşık 13-14 ay geçti, süreç devam ediyor. Biz ülkemizin menfaatini zedeleyecek anlaşmaya 'evet' diyemeyiz. Akşam belli mutabakata yaklaşıp, yarın başka önerilerle gelinince buna 'evet' diyemeyiz. Siyasi noktada bir içerik taşıyorsa ona hiç olumlu bakamayız. İşin siyasi neticeleri oluşuyorsa kararı biz veririz. Bunu kendilerine çok açık söyledik. Bu ay sonuna kadar bazı karşılıklı görüş alışverişlerini yeni ekonomi koordinasyonu yapacak, neticeyi göreceğiz. Henüz kesilip atılmış bir şey söz konusu değil, görüşmeler sürüyor.

PİYASA OYUNCULARI IMF İLE AYAKTA DURMADI
Piyasa oyuncularının bir kısmı beklenti içine girebilir ama T.C Cumhuriyeti'nin piyasa oyuncuları 'IMF varsa var, yoksa yok' noktasında olmamalıdır. Son 14 ayda bizim piyasa oyuncuları IMF ile ayakta durmadı."

ÖTV İNDİRİMİ BAZI SEKTÖRLERDE SÜRECEK
ÖTV indirimine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Erdoğan, "Bazı sektörlerde sıçrama çok ciddi oldu. Şu anda bu sektörleri arkadaşlarımız tek tek inceliyor. Bunların içinde devam kararı alınacak olanlar var, alınamayacak olanlar var. Örneğin otomotivde yerli üretimde üç vardiya çalıştığını söyleyen patronlar var" dedi.

KREDİ KARTINDA YENİ DÜZENLEME
Başbakan, kredi kartları konusunda yasal düzenleme çalışması yapıldığını da kaydetti.