Kuzey Irak'ta 5.5 milyar dolarlık dev doğuyor

İngiltere merkezli Heritage Oil, Çukurova grubunun Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren şirketi Genel Enerji'yle birleşiyor.

Haberler - Reuters 09.06.2009 - 10:42

Kuzey Irak'ta 5.5 milyar dolarlık dev doğuyor

İngiltere merkezli doğalgaz ve petrol arama şirketi Heritage Oil'den, Çukurova grubunun bir şirketi olan ve Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Genel Enerji'yi satın alarak bu şirketle birleşme amacıyla bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladı.

Heritage Oil, anlaşmayla Kuzey Irak'taki faaliyetlere odaklanacak yaklaşık 5.5 milyar dolar değerinde yeni bir şirketin oluşacağını açıkladı.

Açıklamaya göre, Heritage Oil, ödemeyi hisseyle yapacak ve Genel Enerji şirketinin ortakları yeni grubun yüzde 50'sine sahip olacak.

Yaklaşık 2.5 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Heritage Oil ayrıca Genel Enerji'nin varlıklarının değerinin 3.3-3.6 milyar dolar arasında hesaplandığını da açıkladı.

Londra borsasında hisseleri işlem gören Heritage'ın Uganda ve Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi topraklarındaki petrol sahalarında hisseleri bulunuyor. Heritage geçen ay, Kürt bölgesindeki Miran blokunda yer alan verimli bir kuyuda tahmin edilen ham petrolün, 4.2 milyar varile ulaşabileceğini açıklamıştı. Genel Enerji ise, aynı bölgede Miran'ın yanı sıra, Tak Tak ve Takve petrol bloklarında ruhsat sahibi.

Genel Enerji'nin yüzde 56'sı Çukurova'ya kalan kısmı da büyük oranda şirket CEO'su Mehmet Sepil'e ait bulunuyor.

Kürt Bölgesel Yönetimi ile ülkenin petrol gelirlerinin paylaşımı konusunda bir uzlaşmaya varmamış olan merkezi Irak hükümeti ise, bu bölgelerde verilen ruhsatların yasal olmadığını söylüyor.

YENİ ŞİRKETİN YAPISI
Heritage şirketinin kurucusu Tony Buckingham, daha önce Sandline gibi askeri nitelikli birlikleri kiralayan şirketlerle çalışmış olan eski bir paralı asker. Reuters verilerine göre, Heritage'ın üçte biri Buckingham'a ait.

Genel Enerji ve Heritage'ın vardıkları anlaşmaya göre Buckingham, yeni oluşacak grubun icracı başkanı olacak. Yeni şirket "HeritaGE Oil Plc" adını alacak. Halen Genel Enerji'nin icracı yöneticisi olan Mehmet Sepil de, yeni grubun CEO'su, halen Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Emin Karamehmet ise icracı yöneticisi olacak. Atherton yeni şirketin CFO'su olarak görevini sürdürecek.

Genel Enerji'nin yüzde 56'sı Çukurova'ya kalan kısmı da büyük oranda şirket CEO'su Mehmet Sepil'e ait bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...