Levent'te tahliye şoku!

Bölgede ünlü restoran, modaevi, mağaza ve gece kulübünün de bulunduğu işletmelerin sahipleri isyanda...

29.11.2009 - 16:26

Levent'te tahliye şoku!

1., 2.,3., ve 4. Levent bölgesi ile Konaklar Mahallesi, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından "Kentsel Sit Alanı" olarak tescil edilmişti. Bu karar, bölgedeki binaların sadece konut olarak kullanılması, hiçbir şekilde ticari faaliyete izin verilmemesi anlamına geliyordu.

Kentsel Sit Alanı olarak ilan edilmesinin ardından Beşiktaş Belediyesi tarafından bölgeye, "Koruma Kurulu kararı ile korunan Levent evleri konut dışı, işyeri olarak kullanılamaz" yazılı afişler asıldı. Koruma Kurulu'nun kararının yanı sıra bu bölge Beşiktaş Geri Dönüşüm ve Etkilenme Bölgesi Uygulama İmar Planı kapsamında, yerleşme ve mimari stilleri itibarıyla geleceğe intikal ettirilecek örnek prestij mahalleleri olan alanın içerisinde kalıyordu. Bu iki unsur birleşince bölgedeki villalarda yer alan ticari işletmeler için çanlar çalmaya başladı. Her iki kararı gerekçe gösteren Çağdaş Levent Derneği ve bölgede yaşayan vatandaşlar bu kararların uygulanması ve buradaki işyerlerinin tahliye edilmesi için belediyeye şikayet başvurularında bulundular. Ve Koruma Kurulu'nun kararının üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçtikten sonra tahliye işlemleri başlatıldı. Levent'te yer alan tüm ticari işletmelere tebligat gönderen Beşiktaş Belediyesi, 1 ay içerisinde işyerlerini tahliye etmelerini istedi. Bu kapsamda bölgede yer alan tüm restoranlar, büyük-küçük mağazalar ve diğer işyerleri kapatılacak ve buralar konut olarak kullanılmaya başlanacak. Aldıkları tahliye tebligatlarıyla şaşkına dönen işyeri sahipleri, karara tepki gösteriyorlar.

Beşiktaş Belediyesi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ise şöyle denildi:

"Bölgede bulunan sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız 1., 2., 3., 4. Levent Mahallelerinde konut olarak tescil ve ilan edilen parsellerde yer alan binalardaki işyerlerinin yasal çerçevede tahliyesinin sağlanması ve anılan binaların amacına uygun şekilde konut olarak kullandırılması için belediyemize başvuruda bulunmuşlardır. Başkanlığımız tarafından yapılan değerlendirme sonucu, bu bölgede konut alanında kalan tüm işyerlerinin program dahilinde ticari faaliyetten men edilerek binaların amacına uygun şekilde konut olarak kullandırılmasının sağlanması yönünde çalışmalar başlatılmıştır."


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...