Mahkeme booking'in itirazını reddetti

Dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi booking'in kendisi hakkında verilen engelleme kararına yaptığı itiraz mahkeme tarafından reddedildi.

ntv.com.tr 26.05.2017 - 11:37 | Son Güncelleme : 26.05.2017 - 16:04

Mahkeme booking'in itirazını reddetti

Booking'in itiraz talebine yönelik karar duruşması bugün yapıldı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına 9 tur şirketi, 9 otel ve turizm şirketi, 3 gerçek kişi ile TÜROB ve Bodrum Turistik Otel İşletmecileri Derneği katıldı.

Dünya'nın haberine göre, tarafları dinleyen mahkeme heyeti, booking.com'a konan ihtiyati tedbir kararını kaldırmadı. Böylece mahkeme verdiği bu ara karar ile booking ve diğer otelcilerin yaptığı itirazı reddetti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, haksız rekabetin önlenmesi amacıyla daha önce açılan davada, online rezervasyon portalı booking'in Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti. Karara başta booking olmak üzere aralarında Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) gibi birliklerinde bulunduğu çok sayıda taraf itiraz etti.

İtiraz eden taraflar konulan engelleme kararının dava sürecinden çıkacak sonuçlardan birisi olması gerekirken henüz dava devam ederken böyle bir kararın verilmesinin ağır olduğu görüşünü bildirdi.

SÜREÇ 2015 YILINDA BAŞLAMIŞTI

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında booking.com benzeri şirketinin, booking internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...