Malatyalılara söz verdi

Erhaç Havaalanı Terminal binasının açılışına katılan Bakan Yıldırım, Malatya'nın Sivas bağlantısının bölünmüş yola dönüştürüleceği söyledi.

27.11.2010 - 15:23

Malatyalılara söz verdi

Malatya havaalanında yapılan yenileme çalışmaları sırasında hava trafiğinde aksama olmadığına işaret eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Malatya'nın çok güzel bir pist ve terminal binasına kavuştuğunu söyledi. Malatya Erhaç Havaalanı'nın hem askeri hem de sivil hizmet verdiğine değinen Yıldırım, yeni (sivil) bir havaalanı talep etmenin doğru olmadığını, havaalanı bulunmayan kentler dururken ikinci bir havaalanının mümkün olmayacağını ifade etti.        

Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:        

''Havaalanını tepeden tırnağa gözden geçirdik. 'Havaalanı yolunu bölünmüş yol olarak yapmak yetmez' dedik. Şimdi de beton asfalt yapıyoruz. 2002 yılında 87 bin olan yolcu sayısı 2009 yılında 500 bine dayandı. 2002 yılında 1320 olan uçak trafiği 2009 yılında 4600 oldu ve artış devam ediyor. Geçen yola göre buraya inen uçak sayısında da, yolcu sayısında da yüzde 13 artış var. Sizin için her zaman daha iyisini yapak hükümet olarak, Ulaştırma Bakanlığı olarak boynumuzun borcudur.''      

Malatya'nın sadece ''kayısının başkenti'' değil, birlikte yaşamanın, hoşgörünün, kültür zenginliğinin de başkenti olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

PROJE HAZIRLANIYOR
''Biz bölünmüş yol yaparken, hızlı tren yaparken, hava yolunu halkın yolu haline getirirken, denizlerimizi şenlendirirken, Türkiye'yi bilgi toplumu yaparken tek muradımız var; halkımızın gönlünü yapmak. 80 yılda Malatya'ya yapılan bölünmüş yol sadece 36 kilometre. Biz geldik 8 yılda buna 204 kilometre daha ilave ettik. Yetmedi, 2 bin 36 kilometre asfalt çalışması yaptık. 13 adet köprü yaparak Malatya'nın hizmetine verdik. Malatya'yı kendi ilçelerine, Türkiye'ye, dünyaya bölünmüş yollarla bağladık. Buradan bunun müjdesini de vereyim. Sıra Malatya-Sivas yolunda. Arkadaşlara talimat verdim. Projesi hazırlanıyor. Malatya Hekimhan Kangal üzeri bölünmüş yolla Sivas'a da bağlanacak.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...