Maliye Bakanı Ağbal'dan özelleştirme açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal, boşaltılan askeri arazilerle ve 'tiyatrolar özelleştirilecek' iddialarıyla ilgili konuştu.

Anadolu Ajansı 17.08.2016 - 07:37 | Son Güncelleme : 17.08.2016 - 07:43

Maliye Bakanı Ağbal'dan özelleştirme açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında muhalefet milletvekillerinin teklif ve bazı yasa tasarılarına ilişkin eleştirilerine yanıt verdi.

Bakan Ağbal, TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan torba yasa tasarısının 35. maddesinde yer alan özel bütçeli idarelere ait ticari amaçlı kuruluşlardaki hisseler ile varlıkların Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca özelleştirilmesine ilişkin düzenlemenin yanlış yorumlandığını söyledi.

"ARAZİLERLE İLGİLİ PLANIMIZ YOK"

"Boşaltılan askeri arazilerle ilgili bir planımız yok. 'Tiyatrolar özelleştirilecek' diye bir planımız yok." diyen Maliye Bakanı Ağbal, özel bütçeli kamu idarelerinin, kendi yatırımlarını finanse etmek istediği, atıl vaziyetteki taşınmazı değerlendirmek istediği zaman bu yatırımlarını Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bildireceğini ve Başkanlığın bunun satışını gerçekleştireceğini anlattı. 

Özel bütçeli idarelerin atıl taşınmazlarını değerlendirecek tecrübe ve birikime sahip olmadığını vurgulayan Ağbal, düzenlemenin "özel bütçeli idareler istedikleri zaman kimi taşınmazı nakte ve gelire dönüştürür" şeklinde olduğunu, idarenin istemi dışında işlem yapılamayacağını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...