Mangal sezonu açıldı, fiyatlar uçtu

Havaların ısınmasıyla birlikte mangal sezonu da başladı. Geçen haftaya kadar kilosu 10-12 lira seviyesinde seyreden tavuk kanadının kilosu 17 liraya çıktı. 32 liradan satılan dana kıymanın kilosu da 35 ile 38 lira arasından satılıyor.

CHA 02.06.2015 - 13:24

Mangal sezonu açıldı, fiyatlar uçtu

Hem mangal sezonunun başlaması hem de ramazan ayının yaklaşmasıyla beyaz ve kırmızı et fiyatlarında belirgin oranlarda zam yapıldığı ortaya çıktı.

Geçen haftaya kadar kilosu 10-12 liradan satılan tavuk kanat etinin kilosu 17 liraya yükseldi. 32 liradan satılan dana kıymanın kilosu da 35 ile 38 lira arasından satılıyor. Tüm piliç ve incikte fiyat artışı yaşanmazken sadece kanat etinin fiyatının artması dikkat çekti. Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Müjdat Sezer, sadece tavuk kanat etinin zamlandığını söyledi.

''KUŞ GRİBİ VAKALARI İHRACATI ETKİLEDİ''

Sezer, "Tavuk fiyatlarında genel bir yükseliş yok. Sadece mangal sezonunun baylamasıyla artan talep sebebiyle kanat etinde yükselme yaşandı. Türkiye'de yıllık kişi başına tavuk tüketim oranı 26 kilo. Mangal sezonunda tavuk eti tüketiminde artış yaşanıyor." dedi.

Kuş gribi vakalarının ihracatı etkilediğine dikkat çeken KTG Başkanı Müjdat Sezer, ramazan ayında beyaz et ürünlerine zam geleceğini düşünmediğini dile getirdi.

TAVUK ETİ ZAMLANINCA PAKETLER 1 KİLODAN 750 GRAMA DÜŞTÜ

Tavuk etine gelen zam sebebiyle marketler 750 gramlık paket satışına başladı. Daha evvel kiloluk paketleri müşterilerine sunan bazı tavuk firmalarının tavuk kanadı, incik, bonfile gibi ürünlerini 750 gramlık paketler halinde satışa sunduğu görüldü.

Tezgahlarda fiyatlara bakan vatandaşlar, uygun olduğunu düşündükleri paketlerin gramajına bakınca bir süre duraksıyor. Hemen tavuğun kilo fiyatını hesaplayan vatandaş, sonra 750 gramlık paketleri alıp almamaya karar veriyor.

YUMURTA FİYATLARI DA DÜŞÜŞTE

Öte yandan okulların kapanmasına günler kala yumurta fiyatlarında da düşüş yaşanıyor. Geçen haftaya kadar 30 adet yumurtanın bulunduğu koli 9-10 liradan satılırken havaların ısınmasıyla birlikte bir koli yumurta fiyatı 6 liraya kadar geriledi.

Sayfa Yükleniyor...