Antalya'nın Kundu bölgesinde Telman İsmailov tarafından 1.5 milyar dolara mal edilen ve bu yıl "Turizmin Oscarları" olarak da adlandırılan World Travel Awards 2010'da "Dünyanın En Lüks Oteli" seçilen "Mardan Palace", dünyanın ilgisini çekti.

180 bin metrekarelik alanda konumlanan ve yapımı için 10 bin metrekare altın, 500 bin kristal kullanılan otelin elektriği, 3 milyon 735 bin 540 TL’lik borç yüzünden kesildi. Şimdi otelde, elektrik ihtiyacı jeneratörlerle gideriliyor.

DHA'nın haberine göre; Antalya Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKEDAŞ) Müdürü Ahmet Hamdi Soylu, bazı müşterilerinin zaman zaman ödeme güçlükleri çekebileceğini belirterek şunları söyledi:

"O çerçevede değerlendirilecek bir hadise. O firma da Türkiye'ye yatırım yapmış, çivi çakmış, el üstünde tutulması gerekir. Türkiye adına değerlendirilmeli, Rusya yerine Türkiye'ye yapmış ve inşaatı canlandırmış, değişik kesimlere katma değer sağlamış. Elektrikleri vardır ama bizim elektriğimiz değil, kendi elektriği vardır. Müşterilerimize talep ettikleri takdirde taksitlendirmeye gidiyoruz. Bu aralarda çok elekrik kesiyoruz. Otellerimizden sıkıntı çekenler var. Bunlar olabilen şeyler, makul görülmesi lazım."

ÖDENMEZSE İCRA GÖNDERİLECEK
Aylık elektrik gideri 400- 500 bin TL civarında olan Mardan Palace, daha önce AKEDAŞ ile 1.5 milyon TL'lik borç için taksitlendirmeye gitti ve 100 bin lirasını ödedi.

Otel Eylül ayında 504 bin, Ekim ayında 897 bin, Kasım ayında 566 bin ve Aralık ayında da 406 bin TL’lik elektrik faturalarını ödemedi. Bunlarla birlikte otelin toplam elektrik borcu faiziyle birlikte 3 milyon 735 bin 540 TL’ye yükseldi ve üç gün önce otelin elektrikleri kesildi.

AKEDAŞ’ın, borcun ödenmesi için otel yönetimine 3 hafta süre verdiği ve bu süre sonunda ödeme yapılmazsa otele icra gönderileceği kaydedildi.

İSTANBUL BOĞAZI ŞEKLİNDE TASARLANDI
Otel, 180 bin metrekare alanda konumlandı ve İstanbul'un tarihi yapılarından esinlenilerek inşa edildi.

Temeli 3.5 yıl önce atılan ve 23 Mayıs 2009'da hizmete açılan Mardan Palace, İstanbul Boğazı şeklinde tasarlanmış, 16 bin metrekarelik dünyanın en büyük otel açık yüzme havuzlarından birine sahip. Açık yüzme havuzunu çevreleyen Su Yolu'nda konukların ulaşımı, "Sultan Gondolları" ile sağlanıyor.

İstanbul Boğazı şeklindeki havuzda, Avrupa yakasını temsil eden kıyısındaki binalar Ortaköy ve Arnavutköy, Asya yakasındaki binalar ise Kuleli Askeri Lisesi ve klasik Türk evlerinin mimari özelliklerini taşıyor. Havuzun tam ortasında, Kızkulesi yer alıyor.

7 katlı ana binanın her katında, farklı bir ülkenin mutfağından örneklerin sunulduğu restoranlar ve cafe-bar’lar yer alıyor. Otelde, dünyaca ünlü Klafs şirketi tarafından tasarlanan 7 bin 500 metrekare büyüklüğündeki SPA hizmet veriyor.

Bin 200 kişiye istihdam sağlayan otel, 4'ü kral dairesi 560 odası, ana restoranın yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden örnekler sunan toplam 11 restoran ve 11 cafe barı, nadide şarapların bulunduğu Şarap Mahzeni, bin 200 kişilik ve 800 kişilik iki büyük balo salonuyla dikkat çekiyor.