MB 'koridor'da üst bandı tek haneye çekti

Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını 50 paz buan indirerek yüzde 9.5'e çekti.

18.10.2012 - 12:24

MB 'koridor'da üst bandı tek haneye çekti

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Ekim ayı toplantısında faiz koridorunu 'ölçülü' daralttı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gösterge faizi yüzde 5.75'te bıraktı. Banka, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 5'te tutarken, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 10'dan yüzde 9.5'e çekti. Faiz koridoru yüzde 5-yüzde 9.5 olarak uygulanacak.

CNBC-e'nin 14 ekonomistle yaptığı ankette katılımcılar faiz koridoru üst bandında indirim bekliyordu.

Kurul toplantısında rezerv opsiyonu katsayıları artırılırken faiz koridorunun ölçülü olarak daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirmesinde bulunulan açıklamada gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabileceği ifade edildi.

Kurul açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyid etmektedir. Yurtiçi nihai talep ılımlı seyretmeye devam etmekte, ihracat ise küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimini korumaktadır. Bu doğrultuda, toplam talep koşulları enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam etmektedir.

TEMKİNLİ DURUŞ GEREKLİ
Kurul, enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceğini tahmin etmektedir. Bununla birlikte, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ve enerji fiyatlarındaki artışlarla enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olması fiyatlama davranışlarına dair temkinli bir duruş gerektirmektedir.

ESNEKLİK KORUNACAK
Yakın dönemde yaşanan gelişmeler finansal piyasalarda risk algılamalarının kısmen iyileşmesine neden olsa da, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır.

GEREKİRSE YİNE 'ÖLÇÜLÜ' ADIM
Kurul, rezerv opsiyonu katsayıları artırılırken faiz koridorunun ölçülü olarak daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirmesinde bulunmuştur. Gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabileceği ifade edilmiştir."

ROK'TA 0.1 PUANLIK AYAR
Öte yandan Merkez Bankası küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bütün döviz tutulabilecek zorunlu karşılık dilimlerine ilişkin rezerv opsiyon katsayılarını (ROK) 0.1 puan artırdı.

'KREDİ FAİZİNİ AŞAĞI ÇEKEBİLİR'
T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması kararına ilişkin, ''Kararın bankaların uyguladığı kredi faiz oranlarını bir miktar aşağı yönlü etkilemesini bekleyebiliriz'' dedi.

Faiz koridorunun üst bandını yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına ikinci kez indiren Merkez Bankası'nın ay sonunda açıklayacağı Enflasyon Raporu'nun bundan sonraki en önemli metin olması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...