Meclis kredi kartı aidatı için devrede

Meclis, tüketicilerin yoğun şikayetlerine neden olan 'kredi kartı aidatı' ve 'bankacılık işlemlerinden alınan komisyon' konularında devreye giriyor. Şikayetler artınca, 'Kredi Kartları İnceleme Alt Komisyonu' kuruldu. Bankaların aldığı ücret, komisyon ve faizle ilgili yasal durum değerlendirilecek.

Meclis kredi kartı aidatı için devrede

Meclis, kredi kartı aidatı ve bankacılık işlemlerinden alınan komisyonları inceleme kararı aldı. Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde 'bankacılık' alt komisyonu kuruldu.

Komisyon, kredi kartı aidatları ve bankaların aldığı işlem ücretlerinin yasal olup olmadığını araştıracak.

Komisyon, kredi kartları ve bankacılık işlemleriyle ilgili dünya örneklerini inceleyecek, Türkiye'deki uygulamalarla karşılaştıracak.

Bankaların aldığı milyonlarca liraya varan işlem ücretinin, hizmet bedeli mi yoksa haksız kazanç mı olduğunu araştıracak.

İYİ ÖRNEK-KÖTÜ ÖRNEK
Bankacılık mevzuatını inceleyecek olan komisyon, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avusturya, Kanada ve İspanya örneklerini inceleyecek.

ABD bankaları 'iyi örnek', İspanyol bankaları ise 'kötü örnek' olarak ele alınacak.

Türkiye Bankalar Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile bazı bankaların yöneticileri ve şikayetçi vatandaşlarla tüketici dernekleri, Komisyon'a davet edilerek dinlenecek.

Komisyon, çalışmalarını tamamladıktan sonra 'tavsiye' niteliğinde bir rapor hazırlayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...