Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Başkanlık sistemiyle ilgili değerlendirme yapan Şimşek, “İstikrar ve reform için önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin koalisyonlarla baş başa kalmaması, kalkınma yarışında geriye düşmemesi için kesinlikle başkanlık sistemi daha uygundur” dedi.

Şimşek, başkanlık sisteminin temsilde adalet yönetimde istikrarı sağladığını, Türkiye'nin önünü açacağını söyledi.

''CUMHURBAŞKANI HAKLI, FAİZ YÜKSEK''

Faizle ilgili olarak Şimşek şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanımız haklı faizler yüksek ama niye yüksek. Burada bizim oturup bakmamız gerekiyor.Türkiye, tasarruf oranı son derece düşük bir ülkedir. Yani Türkiye ayağını yorganına göre uzatmayan bir ülkedir. Tasarruf oranı en düşük ülkelerden biridir. Tasarruf düşük olunca ne yapıyorsunuz, dış kaynağa ihtiyacınız var. Türkiye'deki bankacılık sistemindeki kredilerin mevduata oranı yüzde 120'ye çıkmış. Kredilerin Türk Lirası mevduatına oranı yüzde 140'ı aşmış. Sistem kaynak akışı olmadığı için büyüyemiyor, faiz o yüzden yüksek."

''YOK ÖYLE BİR ŞEY''

Küresel kriz sonrası merkez bankalarından beklentilerin zirveyi bulduğunu belirten Şimşek, "Merkez bankaları sanki Süpermenmiş gibi bir beklenti kurgulandı. Yok öyle bir şey. Para politikalarının tek başına küresel ekonomiyi ayağa kaldırma imkanı yok. Bu beklentiler yanlış. Merkez bankaları tek başına sorunu çözemez, geçici birtakım rahatlamalar, kolaylıklar sağlayabilir" diye konuştu.