'Memur zammı toplu sözleşmeyle belirlenmeli'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, memur maaş zammıyla ilgili kararların toplu sözleşme ile belirlenmesinden yana olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 13.12.2011 - 14:33

'Memur zammı toplu sözleşmeyle belirlenmeli'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, ''4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'na ilişkin düzenlemenin hala Bakanlar Kurulu'nda olduğu''nun anımsatılması üzerine de, toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçildiğini hatırlattı.

Bundan sonra kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarıyla ilgili ''Bunu iyileştireceğiz'' gibi herhangi bir ifadelerinin söz konusu olamayacağını ifade eden Çelik, bu dönemin artık geride kaldığını vurguladı.

Bundan sonra toplu sözleşme çerçevesinde masada kararlar alınacağını dile getiren Çelik, ''Toplu sözleşmeye geçtiğimize göre ocak ayında yapılacak maaş zamlarının toplu sözleşme masasında gerçekleşmesinden yanayız. Onun için yasanın bir an önce Meclis'ten geçip, bu çerçevede masaya oturulup karara bağlanmasının doğru olacağı kanaatindeyim'' dedi.

Bakan Çelik, ''Sürenin kısaldığının'' anımsatılması üzerine de, konfederasyonlarla görüştüklerini, onların bakışının da toplu sözleşmeden yana olduğunu vurguladı.

Hükümet olarak daha seri hareket ederek gelecek ay içerisinde verilecek zam oranının belirlenmesi konusunda yoğun bir gayret içinde olduklarını anlatan Çelik, bir mağduriyetin söz konusu olmadığına işaret etti.

Çelik, ''Toplu sözleşme daha sonra da yapılsa kanun niteliğinde olduğu için bir sorun yok. O yansıyacak. Ama biz bunun masada kararlaştırılması, mali ve sosyal haklar içerdiğine göre bu hakların toplu sözleşme masasında kararlaştırılmasının doğru olacağı inancındayız'' dedi.

Çelik, düzenlemenin cuma günkü Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını da bildirdi.

''Yasa yetişmezse başka bir yöntemle artış yapılıp yapılmayacağı'' sorusu üzerine ise Çelik, Bütçe Kanunu'nun buna imkan verdiğini, ancak toplu sözleşme dönemine geçildiğini ve konunun tarafları olduğunu vurguladı.

Çelik, ''Bütçe Kanunu buna uygundur. Burada mağduriyet söz konusu olmaz. Ama amaç yasayı da geciktirmeden bu süreci tamamlamaktır. Bizim bakışımız, bu toplu sözleşme kapsamında mali sosyal hakları karara bağlamaktır'' diye konuştu.

'İNTİBAK 2000’DEN ÖNCEKİ SSK EMEKLİLERİNİ KAPSAYACAK'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, emekli aylıklarıyla ilgili intibak düzenlemesine ilişkin bir soru üzerine ise, ''Bu düzenleme sonrası kimine 10 lira yansırken kimine 250 lira, kimine 100 lira gibi yansıyacak. Bu doğal. Nerede intibaksızlık varsa onu gidermeye yönelik bir çalışmadır. O da yapılıyor. Nihai şekli Bakanlar Kurulu'nda verilecek. Hangi oranlarda gelişme hızından pay yansıyacak, bunlar Bakanlar Kurulu'nda netleşince kamuoyu ile paylaşma imkanımız olacak. İntibak düzenlemesi 2000 yılından önceki tüm eski SSK emeklilerini kapsayacak'' dedi.

'SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELECEĞİZ'
İlaç fiyat düşüşlerinden kaynaklanan eczanelerin stok zararlarının karşılanması ve bazı ilaçlardaki ilaç sıkıntısının giderilmesi için sektörle yapılacak görüşmeye ilişkin bir soru üzerine Çelik, üç yıllık global bütçenin bir miktar aşıldığını söyledi.

Sektörle daha önce yapılan protokol çerçevesinde, yeni düzenlemeler gerçekleştirildiğini, ilaç fiyat kararnamesinde, Sağlık Uygulama Tebliğinde bazı düzenlemelere gidildiğini anlatan Çelik, iskonto oranlarının yeniden artırıldığını hatırlattı.

Çelik, şunları söyledi:

''Bu çerçevede sektörde bir dirençten bahsedilebilir. Bazı değerlendirmelerin yapıldığı bize de geliyor. Bu anlamda sıkıntı nedir, bunu sektör temsilcileriyle pazar günü teknik düzeyde bir çalışma ile ele aldık. Bugün de sektör temsilcileriyle bir araya gelinecek. Umuyorum ki yarın kararımızı, nihai değerlendirmemizi de sizlerle paylaşmış olacağız. Bugün itibariyle ilaç anlamında çok yaygın bir sorunun söz konusu olmadığını belirtmek isterim. Vatandaşımızın da bir mağduriyeti olmayacağını ifade etmek isterim.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...