Memurlar artık zam teklifi bekliyor

Hükümetle memur sendikaları üçüncü kez bir araya geldi. Memur-Sen "Hükümetin önerisini bekliyoruz" dedi.

Haberler 24.08.2010 - 11:12

Memurlar artık zam teklifi bekliyor

Hükümetle memurlar, toplu görüşmelerde 3. turda yeniden masaya oturdu.

İkinci tur görüşmelerde toplu görüşmeye devam kararı çıkmış,, KESK hükümeti,, referandumda "evet" baskısı yapmakla suçlayarak masadan çekilmişti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, bugün sendikal hak ve çalışma hayatına yönelik talepler ile hizmet kollarının sorunlarının ele alınacağını söyledi.

Geçici ve sözleşmeli çalışanların durumu, özelleştirme uygulamaları gibi önemli konuları değerlendireceklerini dile getiren Gündoğdu, bütün bu gündemin 1 günde konuşulmasının yeterli olmadığını ifade etti.

''Artık hükümetin bugün mali haklarla ilgili önerisini masaya getirmesi lazım'' diyen Gündoğdu, 28 Ağustosta rakam getirilerek ''evet'' ya da ''hayır'' demelerinin beklenmemesi gerektiğini vurguladı. Gündoğdu, ''Bu bir referandum değil. Pazarlık edeceğimiz konular var. 'Evet' ya da 'hayır' dememizin beklenmesi haksızlık olur. Sayın Bakanın masaya rakam getirmesi lazım'' dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da görüşme gündeminin Bakan Hayati Yazıcı tarafından tek taraflı belirlendiğini savunarak, bu tavrı kınadıklarını söyledi.

Görüşme takvimi daraltılarak kamuoyu oluşturmalarının engellendiğini öne süren Akyıldız, sendikal hak ve çalışma hayatına yönelik talepler ile hizmet kollarının sorunları gibi önemli konuların 1 güne sıkıştırılmasını anlamakta güçlük çektiklerini ifade etti.

Bugün bu gündem maddelerinin yetiştirilmesinin mümkün olmadığını belirten Akyıldız, gündemin yeniden gözden geçirilmesini isteyeceklerini bildirdi. Akyıldız, ''Henüz kamu çalışanlarının hiçbir sorununu konuşma, tartışma, değerlendirme fırsatımız olmadı. 14 gün yatıp, sadece 1 gün kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarını konuşmamız beklenmesin. Yasada 15 gün var. Sayın Bakan olmayan yetkisini kullanarak gündemi sıkıştırmak istemektedir. Kamu çalışanlarının sorunlarını kamuoyu gündeminden çıkarmak istemektedir. Bu konudaki ısrarımızı sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...