Merkez Bankası: Üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskısı sürüyor

Merkez Bankası, ekim ayında üretici fiyat artışları bir miktar hız kestiğini ancak üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının güçlü seyrini koruduğunu kaydetti.

ntv.com.tr 06.11.2018 - 10:55

Merkez Bankası: Üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskısı sürüyor

Merkez Bankası (TCMB) dün açıklanan ve yıllık enflasyonun yüzde 24.52'ten ekimde yüzde 25.24'e yükseldiğini gösteren verilerin ardından Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunu yayınladı.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

Yıllık enflasyon temel mal grubu dışındaki alt kalemlerde yükseliş gösterdi. Çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu yükseldi, ana eğilimindeki yüksek seviyeler korundu.

Beyaz eşya ve diğer temel mallarda ise döviz kurunun gecikmeli etkilerinin güçlü bir şekilde sürdüğü izlendi. Ekim ayında temel mal grubu enflasyonu yıllık bazda yavaşlasa da bazı alt kalemlerde döviz kuru geçişkenliğinin güçlü bir şekilde devam ettiği gözlendi.

Eşel mobil uygulamasının devamı, enerji enflasyonunda daha olumsuz bir görünümü sınırladı.

Yİ-ÜFE'de TL'deki değer kaybına bağlı olarak alt gruplar genelinde gözlenen sert fiyat artışlarının bu dönemde yavaşladığı izlendi.

Ekim ayında üretici fiyat artışları bir miktar hız kesti ancak üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskıları güçlü seyrini korudu."

Sayfa Yükleniyor...