Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Merkez Bankası'ndan bir faiz indirim haberi daha geldi. Üst üste yedinci kez faiz indiren Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını yüzde 8,5'tan yüzde 8,25'e çekti.

merkez bankası.jpg

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası marjinal fonlama oranını yüzde 8,25'e; geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 9,75'e çekti. 

TCMB Temmuz ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir haftalık repo faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 7,5'te, faiz koridorunun alt bandını da yine beklentiler doğrultusunda yüzde 7,25'te tuttu. Merkez Bankası böylece üst ve alt bant arasındaki farkı 100 baz puana indirerek faiz koridorunu şu ana kadarki en dar hale getirmiş oldu. 

TCMB, geç likidite penceresi çerçevesinde borç verme faiz oranını da yüzde 10'dan yüzde 9,75'e indirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergelerin iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret ettiğini belirterek, mevcut durumda genel finansal koşulların sıkı olduğunun değerlendirildiğini bildirdi.

Kurul, toplam talepteki yavaşlamanın çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklediğini, gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin de etkisiyle kısa vadede enflasyonda düşüş öngörüldüğünü belirterek, "Akaryakıt ürünlerindeki vergi ayarlaması ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmeler enflasyondaki iyileşmeyi sınırlamakta ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

ART ARDA YEDİNCİ İNDİRİM

Art arda yedi aydır faiz koridorunun üst bandını düşüren TCMB'nin bu dönemde üst bantta yaptığı toplam indirim 250 baz puanı buldu.

Karar sonrası 2,9509 seviyesindeki dolar/TL kuru 2,9475'e kadar geriledi.

Sayfa Yükleniyor...