Mersin'de örtü altı kırmızı biber hasadı başladı: Dalında 12 lira

Hem kışın daha ağır geçmesi, hem de artan maliyetler sebze-meyvede fiyatı artırdı. Mersin'de hasadı başlayan kırmızı biber 12 liradan başlıyor 15 liraya kadar alıcı buluyor.

Haberler - İHA 15.02.2022 - 17:07

Mersin'de örtü altı kırmızı biber hasadı başladı: Dalında 12 lira

Kırmızı biberin fiyatı dalında 10 lirayı aştı.

'de örtü altında yetiştirilen biberler turfanda hasat edilerek tatlısı 12, acısı ise 15 TL'den satışa sunulurken, marketlerde de 300 gramı 8 lira 95 kuruştan, manavlarda ise kilogramı 25 TL'den müşteriye sunulması dikkat çekiyor.

Üreticiler, bu sene hem verimin hem de kazancının kendileri açısından iyi olduğunu belirten ancak iki katına marketlerde satılmasının da yanlış olduğunu söyledi.

Yaz kış sebze ve meyve üretim merkezlerinden biri olan Mersin'de örtü altında birçok ürün kış günü bin bir emekle yetiştiriliyor. Erdemli ilçesinde de emekli olduktan sonra bin 600 metrekarelik iki ayrı sera kuran Adem Keskin de, eşiyle birlikte 3 yıldır kırmız biber üretimi yapıyor, çocuklarının yardımı ile de hasadını gerçekleştiriyor.

3 yıldır biber üretimi yapan Keskin, bu yıl iki serasından 10'dan fazla ürün alarak 150 bin TL’lik bir gelir beklediğini, bu kazancın birçok sebze ve meyvede olmadığını aktardı.

Kendilerinin tatlısını 12 acısını ise 15 TL’den pazara verdiğine değinen Keskin, ancak İstanbul haricinde bile Erdemli’deki manav ve marketlerde tatlı biberin 25 TL’ye satılmasının yanlış olduğuna vurgu yaptı. Bu arada zincir marketlerde de aynı biberin 300 gramlık paketlerle 8 lira 95 kuruştan satılması dikkat çekiyor.

"GELİRİ FAZLA İŞÇİLİĞİ KOLAY"

Emekliliğini değerlendirmek için kurduğu bin 600 metrekarelik iki ayrı serasında eşiyle biber üreten Adem Keskin, "Bize hobi gibi oluyor. Ağır işine de 2 tane oğlum var onlar yardım ediyor. Daha önce domates üretiyordum ondan vazgeçtim 3 yıldır biber üretiyorum. Biber benim için daha iyi oldu.

Temiz, hasılatı fazla, işçiliği kolay. Bir de Erdemli’ye çeşit sunmaya çalışıyoruz. Bizde genelde domates ve limon üretiliyor. Patlıcan ve biber gibi farklı ürünler üretebilirsek ilçemiz için biraz daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ağustos ayında dikiyoruz 10 gün sonra kendine geliyor, 20 gün sonra bağlara bağlıyoruz.

Yeşil biber olarak 25 gün sonra göstermeye başlıyor. Güzel bir aroması var. Acı olduğu halde öyle çok yakmaz, şekerli bir tadı var" dedi.

Don vurmaması için seraların içinde kömür sobası kullandıklarına dikkat çeken Keskin, gündüzden ayarladıkları sobaları akşamları yakarak içerisini 3 derecede tuttuklarını kaydetti.

"BİZDEN 12 TL'YE ALINAN BİBERİN MARKETTE 25 TL OLMASI YANLIŞ"

Ürettikleri biberleri Erdemli’den başlayarak, Adıyaman, Hatay, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok büyük şehre sattıklarına değinen Keskin, "Bu seneki ürünlerimiz bize göre bereketli. Bin 600 metrekare yerden 150 bin TL kazanmayı bekliyoruz, bu da hiçbir yerde yok. Bin 600 metrekare yere limon diksen şu anda satacağın 10-15 bin TL. Onun için biber iyi bir hasılat" diye konuştu.

Tatlı biberi 12, acı biberi ise 15 liraya pazara sunduklarını ifade eden Keskin, "Marketlerin fiyatlarını düşürmesi lazım. Bizden 12 liraya aldığı biberin 25 TL olması yanlış. Hatta İstanbul'daki değil Erdemli'deki marketleri konuşuyorum ben. Buradan alıyor markete koyuyor 25 lira. Bu da çok fazla" dedi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...