Michael Jackson sonsuza dek yaşayacak

Archinect ve Bustler tarafından düzenlenen “Live Forever: Michael Jackson Anıt Tasarımı Yarışması”nın sonuçları açıklandı.

28.09.2009 - 13:32

Michael Jackson sonsuza dek yaşayacak

Hiçbir kısıtlaması olmayan, yarışmacılara istedikleri yerde önerme ve istedikleri ölçekte tasarlama özgürlüğü tanıyan yarışmanın sonuçları, MJ efsanesine farklı bakış açılarını ortaya koydu.

Los Angeles Times Mimarlık Eleştirmeni Christopher Hawthorne, Pentagram / DesignObserver’dan Michael Bierut, Fat / Strange Harvest’tan Sam Jacob ve Archinect editörleri Heather Ring, Bryan Boyer ve Orhan Ayyuce ile Archinect kurucusu Paul Petrunia’dan oluşan jürinin belirlediği kazananlar dışında, bir de “Okuyucuların Seçimi Ödülü” verildi.
İşte sonuçlar:

Birincilik Ödülü: MJ Kamusal Etki Alanı Geri Sayımı (MJ Public Domain Countdown)
“Bu anıt, Michael Jackson’ın tüm yaratıcı içeriğinin kamunun ücretsiz kullanımına sunulacağı ana dek sayacak olan dijital bir göstergeç. 70 yıl sonra saat sıfırlandığında anıt, üzerindeki hoparlörler sayesinde “Billy Jean” çalacak ve böylece parça, dünya üzerinde ilk kez telif hakkı olmadan çalınan şarkı olacak. Anıt alana bağlı değil ve böylelikle istenen her mekana adapte edilebilir.”

İkincilik Ödülü: Foreverland

Altın kaplama bir yel değirmeni, aydınlatılmış bir dans pisti ile interaktif çalışan bir ses düzeneğine güç sağlıyor.Michael Jackson’ın müziği, bu ıssız topraklarda toplanan hayranlar için gece-gündüz çalıyor.

Üçüncülük Ödülü: Yatağını Paylaş (Share Your Bed)

Bu anıt Michael Jackson’un yaşamının bütünsel bir yansımasını içeriyor. Çocuk tacizi suçlamaları yüzünden davaları sürerken Jackson şöyle demişti: “Neden yatağınızı paylaşamazsınız? Yapılabilecek en sevgi dolu şey, birisiyle yatağınızı paylaşmaktır. Çok hoştur. Çok tatlıdır. Tüm dünyanın bunu yapması gerekir.” Bu alıntı, Michael’ın hayatını üzerine kurduğu akılsal tutumu ortaya koyuyor. Las Vegas’ta konumlanacak olan Jackson Casino’da, masumiyet sosyal idealler ile çakışıyor: Jackson’a ait yatak da dünya ile paylaşılıyor.”

Okuyucuların Seçimi (Off The Wall): e=mj2

Arka arkaya gelen iki J bir pelerin, M'nin tepesi ise tac. İki J'nin kesişiminde "moonwalk" formunda bir boşluk oluşuyor. Altılığı oluşturan dünyaya, bizim "dünya" olduğumuzu (We Are the World) göstermek üzere MJJ'in kolları sarılıyor. Güneş ışığı boşluktan içeri düşerek dünyanın üzerinde gölge bırakıyor. "Moonwalk" imajı ise parlıyor ve böylece Michael Jackson'ın dans ve müziğinin sonsuza dek yaşayacağını sembolize ediyor.
Emlaktimes

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...