ML: Önümüzdeki 10 yıl en hızlı Türkiye büyür

Gelişmekte olan 12 ülkeyi değerlendiren Merrill Lynch, 2010-2019 yılları arasında en hızlı Türkiye'nin büyüyeceğini öngördü.

23.06.2009 - 11:31

ML: Önümüzdeki 10 yıl en hızlı Türkiye büyür

Yatırım bankası Merrill Lynch, yayınladığı son raporda Türkiye ekonomisine ilişkin pembe bir tablo çizdi.

Gelişmekte olan 12 ülkeyi değerlendiren Merrill Lynch, 2010-2019 yılları arasında en hızlı Türkiye'nin büyüyeceğini öngördü.

Rusya, Romanya, Güney Afrika, Mısır, Suudi Arabistan, Katar, İsrail, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, BAE ve Türkiye'yi değerlendirmeye alan Merrill Lynch'e göre, Türkiye 10 yıl boyunca ortalama yüzde 4.5 büyüyecek.

2025'e kadar çalışan nüfus oranının artacağına ve tasarrufların artacağına dikkat çeken banka, enflasyonun tekrar yükselmemesinin sağlanmasıyla ortalama büyümenin yüzde 5.5-6 olabileceğini de kaydetti. Merrill Lynch, kalıcı düşük enflasyon ve reel faiz ortamının sağlanmasının önemini vurguladı.

Hükümet bu yıl yüzde 3.6 daralma öngörürken toparlanmanın etkisiyle 2010'da yüzde 3.3 ve 2011'de yüzde 4.5 oranında büyüme bekliyor.

REFORM STRATEJİSİNDE GEÇ KALINDI
Büyüme potansiyelini artırmak için geniş kapsamlı yapısal reformların şart olduğunu belirten banka, "Hükümet IMF'siz ya da AB'siz orta vadeli stratejiyle reformları yapabilir. Ancak hükümet böyle bir stratejiyi ortaya koymakta geç kaldı" tespitinde bulundu.

Enflasyon beklentilerindeki artışta IMF isteksizliğinin de etkili olduğunu kaydeden Merrill Lynch, yüksek dış finansman, bütçe açığı ve artan kur ikamesinin IMF'yi gerektirdiğini ifade etti.

Türkiye'nin sadece makro reformlarla yetinemeyeceğine vurgu yapan Merrill Lynch, uzun vadeli büyüme potansiyelinde politikanın temel unsur olmayı sürdüreceğini belirtti.

'ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE BÜYÜME OLUR' DEMİŞTİ
Merrill Lynch, önceki raporunda da iyimser tahminlerde bulunmuştu. Banka geçen yıl son çeyrekte küçülmeye başlayan Türkiye ekonomisinin bu yılın 3'üncü çeyreğinde yüzde 0.5'le tekrar büyümeye dönmesini bekliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...