Mobius: Gelişen ülkeler bu yıl da kazandıracak

Templeton Varlık Yönetimi'nin gelişen ülkeler fonu kurucusu Mark Mobius, gelişen ülkelerin 2010'da kazandırmaya devam edeceğini söyledi.

07.01.2010 - 14:29

Mobius: Gelişen ülkeler bu yıl da kazandıracak

Templeton Varlık Yönetimi'nin gelişen ülkeler fonunun kurucusu Mark Mobius, 2010'da gelişen ülke piyasalarına dair iyimser. CNBC'ye konuk olan Mobius, gelişen ülkelerin ikinci bir dip olasılığına karşı daha hazırlıklı olduğunu söyledi.

Mobius, "Çin para politikasını sıkılaştırmaya hazır olduğunun sinyalini verdi. Ancak, faizin yükselmesi kur üzerinde baskı yapacağından burada denge dikkatle oluşturulmalı. Her ihtimalde, Asya'da geçen yıl gördüğümüz yüzde 20'lik düzeltmenin ardından gelişen ülkelerde 2009'daki gibi yüzde 100-200 oranlarına çıkmasa da primli seyir sürer. Gelişen ülke portföyümüzün yüzde 10'u Çin'e ayrılmış durumda. Fiyatlar daha da düşerse bu oranı artırırız. Küresel ekonomide ikinci bir dip ihtimaline karşı ise gelişen ülkeler kriz sürecine kıyasla daha hazırlıklı durumdalar. Vietnam, Nijerya, Kazakistan, Lİbya, Kuzey Afrika ülkeleri ve Ukrayna da ilginç yatırım olanakları vaad ediyor" diyor.

Mobius, FED'in faizi işsizlik düşmeden artırmayacağını belirterek şunları söyledi:

FED para politikasını 2010 sonu, 2011 başından önce sıkılaştıramaz. Sebebi de çok basit: işsizlik. İşsizlik oranı düşmeden, ABD para politikasını kesinlikle sıkılaştıramaz. Çünkü, dünya piyasalarını dolar beslediğinden ABD'nin böyle bir sorumluluğu da var.

PİYASALARDA BALON YOK, YATIRIMCILAR HALA TEMKİNLİ
Piyasalarda balon yok. Çünkü insanların hala piyasada düşüşten endişe ettiğini duyuyorum. Herkes bir boğa piyasasında olduğumuz ve bu boğa piyasasının süreceği konusunda hemfikir olduğunda, balondayız demektir. Ben bunu müşterilerde de görüyorum. Bir gün piyasaya giriyorlar, öbür gün çıkıyorlar. Yani yatırımcılar ürkek ve temkinli. Bu da balon olmadığı anlamına geliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...