Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye Baş Analisti Kristin Lindow Reuters ile yaptığı söyleşide son gelişmeleri değerlendirdi.

Moody’s Türkiye Baş Analisti Kristin Lindow, 2009’da cari açığının önemli ölçüde azalması beklediğini belirten şunları söyledi: “Bu yıl içinde vadesi dolan ya da yenilenecek dış borçların Merkez Bankası rezervlerine oranını gösteren Moody’s dış finansman kırılganlığı endeksine göre, Türkiye’nin dış finansman kırılganlığı oldukça fazla. Bu indikatör 2009’da önemli ölçüde azalması beklenen cari açığa rağmen yükseliyor.”

Lindow, dış finansman kırılganlık endeksinin 2007’de 167.4 olduğunu, 2008’de 205.1 olmasını beklediklerini 2009’da ise önemli ölçüde düşmesi beklenen cari açığa rağmen endeksin 225.7’e yükselmesini beklediğini söyledi.

IMF ANLAŞMASI GÜVENİ ARTIRIR
IMF’nin Türkiye’nin ihtiyaç duyması halinde kredi sağlama konusunda her zaman hazır bulunacağını düşündüğünü ve anlaşmanın gecikmesi olasılığında bile notlarda bir düşüş beklemediğini belirten Lindow, Reuters’in,”IMF anlaşması sonrası Türkiye’nin kredi notunda ya da görünümünde bir artış beklemeli miyiz?” sorusuna ise şöyle cevap verdi: “İçinde bulunulan belirsizlik döneminde dış finansman sağlama açısından Türkiye’nin IMF ile yapacağı bir anlaşmanın güveni artırması olası. Rating görünümü 12- 18 aylık periyotta durağan. Eğer ekonomik büyüme tekrar yakalanır ve AB üyeliği sürecinde hız kazanılırsa kredi notu artar.”

FİNANSAL RİSKLERE HASSASİYET YÜKSEK
Kredi derecelendirme kurumu Moody’sin, Türkiye kredi notu “Ba3” seviyesinde bulunuyor. Bu seviye yatırım yapılabilir seviyenin üç kademe altında. Lindow kredi notunun yatırım yapılabilir derecenin 3 kademe altında olmasını ise şöyle yorumladı: “Türkiye’nin ekonomik dayanıklılığı orta, borca ulaşabilirliği düşük, politik ve finansal risklere hassasiyeti ise yüksek seviyede. Türkiye’nin yatırım yapılabilir nota yükselmesi için bu kriterlerde belirgin şekilde iyileşmesi gerekiyor.”

BU YIL YÜZDE 0.8 DARALMA OLUR
Lindow, Moody’s in 2008 ve 2009’a ilişkin Türkiye makro ekonomik beklentilerini ise;”Türkiye’de GSYH’de 2008’de yüzde 1.8 artış, 2009’da yüzde 0.8 daralma öngörülüyor. Enflasyonun 2009’da yüzde 7 seviyesine gerileyeceği öngörülüyor. Cari açığın GSYH’ya oranının 2008’de 5.6 tahmin edildiği 2009’da ise 2.3 olacağı öngörülüyor” şeklinde açıkladı.