Müteahhitler yandı!

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, eksik ve aykırı yapılar yapan müteahhitlerin artık rahat çalışmayacağını belirtti.

Haberler 05.03.2010 - 17:19

Özel müteahhitleri kayıt altına alarak denetimleri artıracaklarını belirten Demir, “Ruhsat ve eklerine aykırı bir yapı yapılmışsa müteahhit ikinci bir inşaat alamayacak. Bu müteahhit Türkiye'nin neresine giderse gitsin bu eksikliği düzeltmediğinde ikinci bir yapı yapamayacak. Vatandaşımız daire aldığında yaşadığı eksiklikler bu sayede ortadan kalkacak” dedi.

Bakan Demir, önümüzdeki süreçte tapu müdürlüklerine POS cihazı konularak, vatandaşların ödemelerini kredi kartları ile yapabileceklerini kaydetti.

KADASTRO İŞLEMLERİNE DE YENİ DÜZENLEME
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Çankırı'ya geldi.

Demir, “Tüm kadastro işlemleri 3 yıl içerisinde tamamlanarak bilgisayar ortama aktarılacak. Bundan sonra isteyen İstanbul'dan Çankırı'daki malını alıp satacak. Hatta yurt dışındaki bazı merkezlerde alım satımlar yapılacak. Mesela Berlin'de yaşayan bir gurbetçimiz elektronik ortamda Çankırı'daki taşınmazını satabilecek” dedi.

İller Bankası'nın belediyelere desteğinin artarak devam edeceğini ifade eden Bakan Demir, şunları söyledi:

“İller Bankası 2002 yılı öncesinde kapatılması gündemde olan bir kurumdu. 2009 yılında 900 bin TL belediyelere desteği oldu. 2010 yılında bu desteğinde bin 200 TL civarında planladık. Ama bu rakamı artırmayı düşünüyoruz. İller Bankası nüfusu 10 binin altında olan yerleşim yerlerinin alt yapı ihtiyaçlarının yüzde 75'ine kadarlık kısmına hibe verecek.”
Sayfa Yükleniyor...