Nobelli ekonomistten Avrupa'ya uyarı

Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Stiglitz, Euro Bölgesi hükümetleri bütçe açıklarını azaltma adına harcamalarını kıstığı için bölgenin çift dipli resesyona girme riski taşıdığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.08.2010 - 17:23

Nobelli ekonomistten Avrupa'ya uyarı

Bloomberg'in haberine göre Nobel Ödülü sahibi Joseph Stiglitz, Dublin merkezli RTE Radyosu'na yaptığı açıklamada, ''Sadece bütçe açığının resminin daha iyi görünmesi için yüksek getirili yatırımlarda ister istemez yapılan kesintiler gerçekten akılsızca'' dedi.

Bu yıl Yunanistan'ın borç krizinin Euro Bölgesi'nde yatırımcı güvenini aşındırmasından sonra Euro Bölgesi hükümetleri bütçe açıklarını, AB'nin gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 3'ü olarak belirlediği seviyenin altına indirmek için çabalarını artırdı.

Stiglitz, ''Avrupa'da birçok hükümetin, bir gerçekliği olmayan yüzde 3 gibi suni bir rakama odaklanması ve bilançonun sadece bir tarafına bakması nedeniyle Avrupa çift dipli resesyona girme riski taşıyor'' diye konuştu.

Avrupa Komisyonunun Mayıs ayında açıkladığı tahminlere göre, Euro Bölgesi'nde geçen yıl GSYH'nin yüzde 6,3 seviyesindeki bütçe açığının bu yıl GSYH'nin yüzde 6,6'sına yükselmesi bekleniyor. Geçen yıl bütçe açığı GSYH'nin yüzde 13,6'sı olan Yunanistan'ın, bu açığı bu yıl yüzde 8,1'e ve 2014 yılında AB limitlerine indireceği tahmin ediliyor.

Komisyon, geçen yıl bütçe açığı GSYH'nin yüzde 14,3'üne ulaşan İrlanda'nın bu yıl banka kurtarma maliyetleri hariç açığı yüzde 11,7'ye indireceğini tahmin ediyor.

İrlanda'nın açıkça Avrupa'da ne olacağına karar vermek için çok küçük olduğunu belirten Stiglitz, ''Ancak Almanya, İngiltere ve diğer önemli ülkeler bu aşırı tasarrufçu tavrını sürdürürse İrlanda bundan zarar görür'' dedi.

Şirketlerin halen işçi çıkardığını, ekonomideki büyümenin kısa sürede güçlenmesini beklemediğini ifade eden Stiglitz, ''Sorun şu; biz bu mevcut krizden çok hızlı çıkamıyoruz'' diye konuştu.

AVRUPA BANKALARA SIK STRES TESTİ
Bu arada, AB Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, ''Euro Bölgesi'nde bankacılık sektörüne güveni desteklemek için Avrupalı bankaların daha sık stres testine tabi tutulabileceğini'' söyledi.

Rehn, dün New York'ta Bloomberg Televizyonu'na verdiği demeçte, AB'nin, geçen ay sona eren bankacılık stres testinin tekrarı için ''bir tür zaman aralığı'' düşündüğünü belirterek, ''Bu, maliye bakanlarıyla üzerinde konuşmamız gereken bir konu'' dedi.

Avrupalı maliye bakanlarıyla 7 Eylül'de Brüksel'de görüşecek olan Rehn, stres testlerinin, şeffaf, sağlam ve eksiksiz bir analiz için güveni sağlamlaştırmak amacıyla çok kullanışlı bir araç olduğunu belirtti.

Avrupa'daki bankaların şoklara dayanıklılığını ölçmek amacıyla yapılan ve 20 ülkeden 91 bankanın dahil edildiği stres testini sadece 5 küçük bölgesel İspanyol bankası, Almanya ve Yunanistan'dan ise birer banka geçememişti.

Sayfa Yükleniyor...