Ölen işçilerin ailesine maaş bağlandı

Çalışma Bakanı Çelik, ölen işçilerden 11'inin ailesine de iş kazası maaşı bağlandığını, 7'sine ayrıca ölüm aylığı verileceğini söyledi.

13.03.2012 - 15:14

Ölen işçilerin ailesine maaş bağlandı

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Esenyurt'ta 11 işçinin ölümüyle ilgili NTV'nin sorularını yanıtladı ve yeni yasal düzenleme hakkında bilgi verdi.

Çelik şunları söyledi: "Barakaların içi yanıcı maddelerle kaplı. Tavandan, yanıcı maddelerin olduğu yerden elektrikli ısıtma cihazlarıyla ısıtılmaya çalışılmış. Başka bir olay olsa bile oradan çıkma ihtimali yok. Bir kapı olmuş olsaydı çok daha hafif atlatılabilirdi. Adli ve idari inceleme yapılıyor.

Ölen işçilerden 11'inin ailesine de iş kazası maaşı bağlandı. 7'sine ayrıca ölüm aylığı verilecek. 2 kişiyle ilgili inceleme devam ediyor, ölüm aylığı hakkını doldurup doldurmadığıyla ilgili olarak

50 kişinin altında işçi çalıştıran işyerlerine bakınca bunların oranı çok yüksek. 28 bin işyeri var 50+ çalışan. 1 milyon 426 bin işyerinde istediğimiz ölçüde denetim yapılamıyor.

Yeni tasarının Meclis'e gelmesini bekliyoruz. Yeni yasa bütün çalışanları içine alan bir düzenleme. Bu yasa önleyici bir ruha sahip. İşçiler "Önlemleri almazsanız ben çalışmam" deme hakkına sahip."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...