Ekonomik aktivitenin ve büyümenin hızlanması, kredi piyasalarındaki normalleşme, krizden çıkış sinyalleri ve güven ortamındaki iyileşme, düşük faiz ortamı, düşük Euro kuru ve oto şirketlerinin yoğun kampanyalarının etkisiyle Ağustos ayında binek otomobil satışları yüzde 87.4 artışla 42,222 adet, hafif ticari araç satışları ise yüzde 49.5 artışla 19,542 adet olarak gerçekleşti.

Toplam otomotiv pazarı böylelikle Ağustos ayında yüzde 73'lük artışla 61,764 adete çıkarak, bir kez daha 60,000 adet sınırını aşmış oldu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) Cuma akşamı açıkladığı verilere göre, binek otomobil ve hafif ticari araç satışları yılın ilk sekiz ayında ise geçen yıl aynı döneme göre yüzde 18.8 artarak 401,364 adede yükseldi.

Binek otomobil pazarı aynı dönemde yüzde 17.9 artarak 269,926 adete yükselirken, hafif ticari araç satışları Ocak-Ağustos döneminde yüzde 20.6 artarak 131,438 adet oldu.

ODD tarafından yapılan değerlendirmede, "ODD olarak ekonomimiz ve paralelinde sektörümüz açısından 2010 yılının ilk sekiz ayında gerçekleşen bu olumlu seyrin senenin son dört ayında da süreceğini tahmin ediyoruz" denildi.

ODD verilerine göre, Fiat markası Tofaş'ın satışları Ağustos ayında toplamda 7,695 adet olurken, Ford Otosan'ın satışları 9,968 olarak gerçekleşti. Karsan ise 244 adet satış gerçekleştirdi.

EYLÜL AYI KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR
Erste Securities verilere ilişkin yayınladığı raporda, baz etkisiyle Ağustos ayında 60,000 adeti geçen pazar rakamlarını "çarpıcı" olarak nitelendirirken, yılın tamamında otomotiv pazarı için öngördüğü yüzde 5'lik büyüme tahminini revize etmek için Eylül ayı pazar verilerini bekleyeceğini açıkladı.

Raporda, "Geçen yıl Eylül ayı satışlarının 81,400 adet olması nedeniyle sektörün o seviyeyi bu yıl yakalayamayacağına inanıyoruz. Bilindiği üzere Eylül ayı ÖTV indirimlerinin uygulandığı son aydı" denildi.

Oyak Yatırım ise otomotiv pazarının çekici fiyat ve ödeme koşullarına sahip agresif kampanyaların etkisiyle yükseliş kaydettiğini belirterek, "Oto şirketlerinin devam eden kampanyalarına karşın, öne çekilmiş talep etkisinin Eylül ayından itibaren başlayabileceğine inanıyoruz. Eylül ayında 50,000 adetin altında gerçekleşebilecek pazar ilk negatif sinyal olacaktır" yorumunu yaptı. Oyak Yatırım'ın notuna göre, Tofaş Ağustos ayında pazardan yüzde 12.6, Doğuş Otomotiv yüzde 9.7 pay alırken, Ford Otosan yüzde 16.1 pazar payı ile payını yükseltti.