Otomotiv şirketleri küresel kriz nedeniyle azalan talebe bağlı olarak üretimlerine ara veriyor.

İlişkili Haberler


Oyak Renault, bugün itibariyle üretimini durdururken, Tofaş ve Bosch 27 Aralık Cumartesi günü üretime ara verecek. Ford Otomotiv de talep düşüşü nedeniyle üretime 20 Aralık-12 Ocak arasında ara vereceğini açıkladı.

Otomotiv ihracatında önemli paya sahip Oyak Renault ve Tofaş’ta 12 Ocak, Bosch’ta ise 2 Ocak tarihlerinde işbaşı yapılacağı belirtildi.

Megane II Sedan, Symbol ve Clio III üretip, bunun yüzde 80’inden fazlasını ihraç eden Oyak Renault, siparişlerdeki azalma yüzünden bugün üretimini durdurdu.

Fabrikada çalışan toplam 5 bin 300 işçinin büyük bölümü, ücretlerinin yüzde 76’sının ödenmesi kaydıyla 12 Ocak’a kadar zorunlu izne çıkarılırken, bazı birimlerde 500 kadar çalışan görevlerini sürdürecek. OYAK Renault, saatte 60 otomobil üretiyordu.

TOFAŞ 27 ARALIK’TA
Hafif ticari araç segmentindeki Doblo’nun yanı sıra Peugeot ve Citroen markalarını bünyesinde barındıran Fransız PSA Grubu ve Fiat için Mini Cargo ile Fiat Linea otomobil üreten Tofaş’ta ise global pazarlardaki daralma nedeniyle üretime 27 Aralık 2008-12 Ocak 2009 tarihleri arasında ara verilecek.

Fabrikada yaklaşık 7 bin işçinin çalıştığı, bu süreçte sınırlı sayıda çalışanın görevlerini sürdüreceği, zorunlu izne çıkarılanların ise ücretlerinin yüzde 76’sının ödeneceği öğrenildi.

Daha önce günde bin 100 araç üretim rakamını yakalayan Tofaş’ın, kriz yüzünden günde 750 araca kadar düştüğü bildirildi.

FORD 12 OCAK’A KADAR ÜRETİM YAPMAYACAK
Ford Otomotiv de talep düşüşü nedeniyle üretime 20 Aralık-12 Ocak arasında ara vereceğini açıkladı. Ford Otomotiv’den İMKB’ye yapılan açıklamada “Şirketimiz global piyasalardaki olumsuz gelişmeler nedeniyle yurtdışı ve yurtiçi pazarlarda görülen talep düşüşünü dikkate alarak, Kocaeli ve İnönü fabrikalarımızda 20 Aralık’tan 12 Ocak’a kadar araç üretimi yapılmamasını kararlaştırmıştır” denildi.

BOSCH BİR HAFTA DURACAK
Dizel enjeksiyon sistemleri üreten Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş’de de 27 Aralık 2008-2 Ocak 2009 tarihleri arasında üretime ara verilecek.