Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayını bekleyen köprü ve otoyol ihalesiyle ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı.

Bir televizyon kanalına konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ihalenin iptal edilebileceğinin sinyalini verdi.

Erdoğan, şöyle dedi:

''Arkadaşlarla istişareleri yapıyorum. Örneğin otoyollar, köprüler meselesini tekrar masaya yatıracağız. Daha yüksek beklentimiz var. O beklentiyi karşılamıyor. Çünkü biz buradan zaten ciddi para kazanıyoruz.

Ciddi para kazanırken, buradan yani birilerinin çok daha fazla kazanmasının önünü değil, milletimin kazanmasını ve ülkemin kazanmasını temin etmek durumundayım.''

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in not artırmamasına ilişkin olarak ise Erdoğan, “İdeolojik hareket edemezsiniz. Batan ülkeleri artıda gösteriyorsunuz bizi hala ekside. Bütün bu olanlardan gelişmiş ülkeler de şikayetçi" diye konuştu.

Kredi kuruluşlarının itibar kaybına uğradığını ve Türkiye’nin bazı kredi kuruluşlarıyla ilişkisini kestiğini belirten Erdoğan, "Şimdi arkadaşlarımız Körfez’e gidiyor. Demosrasyonlar ikili görüşmeler yapılıyor. Ben inanıyorum ki çok ciddi fonlar Türkiye’ye gelmeye başlayacak" dedi.

Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 5.7 milyar dolarla Koç Holding AŞ-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu vermişti.