Oyak çimentoda Avrupa'ya göz dikti

Oyak Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar, bu yıl grubun çimento alanındaki toplam cirosunda yüzde 9, kârında ise yüzde 15 gerileme beklediklerini, buna karşın Avrupa'da satın almalarla ilgilendiklerini söyledi.

Reuters 10.04.2009 - 17:33

Oyak Çimento Grubu'nun 2009 hedeflerini bir basın toplantısıyla açıklayan Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, "2009'da en az yüzde 5 olmak üzere iç pazar daralmasına bağlı olarak hasılatta yüzde 9, kârda ise yüzde 15 civarı gerileme bekliyoruz" dedi.

Bünyesinde Adana Çimento, Bolu Çimento, Mardin Çimento ve Ünye Çimento'nun bulunduğu Oyak Çimento Grubu, 2008'de 874 milyon lira net satış geliri 281 milyon lira da net kâr elde etmişti.

Çağlar, pazardaki küçülme paralelinde 2009 yılında Adana Çimento'da 2.87 milyon, Bolu Çimento'da 1.52 milyon, Mardin Çimento'da 1.70 milyon, Ünye Çimento'da ise 1.40 milyon tonluk olmak üzere toplam 7.49 milyon tonluk satış yapacaklarını tahmin ettiklerini söyledi.

Çağlar, 2009'un ilk 3 ay rakamlarının da tamamen beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini belirterek, "Kasım ayında yaptığımız projeksiyon doğrultusunda 2009'un ilk 3 ayı yüzde 98 mertebesinde plânladığımız gibi geçti. Şirketlerimiz yılın ilk 3 ayını 2008 yılı benzeri satışlar ve daha düşük kârlılık ile tamamladılar. Bu konuda kötümser değiliz, tamamen realistiz" diye konuştu.

Çimento sektöründe bu yıl en az yüzde 5 küçülme yaşanacağını, bunun yüzde 7-8'lere kadar çıkabileceğini belirten Çağlar, kapasite kullanım oranlarının ise yüzde 50-55 seviyesinde kalacağını öngördüklerini, bu tabloya karşın kesinlikle eleman çıkarmayı düşünmediklerini söyledi.

Tüm Oyak Grubu yeni yatırım arayışlarının devam ettiğini belirten Çağlar, "Grup olarak krize ciddi bir nakitle girdik. Yatırım yapma yönünde arayışlarımız sürüyor. Halâ fabrika anlamında fiyatların düşeceğini öngörüyoruz...Yatırım bankaları tarafından çeşitli teklifler getiriliyor. İncelemelere devam ediyoruz" dedi.

Hangi alanda satın almalar yapılacağı konusunda henüz alınmış net bir kararları olmadığını, ancak çimento alanında satın almalarla büyümeyi plânladıklarını söyleyen Çağlar, "Türkiye'deki mevcut çimento fabrikalarımızda yeni bir yatırım ya da kapasite artırma stratejimiz olmayacak. Ama bu satışlarla ilgilenmiyoruz demek değil. Çimentoda organik olarak değil, Avrupa'da satın alma yoluyla büyümenin daha doğru olacağına inanıyoruz" dedi.

ÇİMENTO FİYATLARINDA DÜŞÜŞ SÜRECEK
Çimento fiyatlarındaki düşüşün bu yıl da devam edeceğini bunun nedeninin çimentodaki arz fazlasına karşın talep yetersizliği olduğunu belirten Çağlar, bu iki unsurun bu yıl kârların gerilemesini de beraberinde getireceğini söyledi.

Oyak Çimento Grubu'nun 2008 yılını iç satışlarda yüzde 4 daralmayla 5.8 milyon ton, dış satışları ise yüzde 50 artışla 2.4 milyon tonluk satışla tamamladıklarını söyleyen Çağlar, iç piyasadaki durgunluğu özellikle Rusya pazarına yönelik ihracatla dengelediklerini belirtti.

Rusya'da ekonominin küçülmesiyle buradaki satışların gerileyeceğini, ancak bunu Romanya'da faaliyete geçen Ünye Çimento fabrikasından Romanya ve Bulgaristan pazarlarına yapacakları satışlarla kompanse etme yoluna gideceklerini söyleyen çağlar, Libya başta olmak üzere Orta Doğu ülkelerinden de yükselen bir çimento talebi olduğunu belirtti.

Çağlar, Oyak Grubu bünyesindeki 4 çimento şirketinin 2008 sonuçlarına göre İMKB'de işlem gören 15 çimento fabrikası arasında en yüksek sermaye kârlılığına sahip olan ilk 4 şirket olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...