Türkiye'ye 640 milyon dolar yatırım (Oyak Çimento-Tayvan ortaklığı)

Cari açıktaki daralmaya bir katkı da Oyak Grubu çatısı altındaki şirketlerden Oyak Çimento'dan geldi... Çimentoda dünya devleri arasında yer alan Taiwan Cement Corporation, 640 milyon dolar ile Oyak Çimento'nun yüzde 40 hissesine stratejik ortak oldu.

NTV Haber 26.10.2018 - 12:57

Türkiye'ye 640 milyon dolar yatırım (Oyak Çimento-Tayvan ortaklığı)

Yılın en büyük yabancı yatırımı OYAK ile geldi. Uzakdoğu’nun en büyük çimento üreticilerinden Taiwan Cement Corporation (TCC), OYAK’ın yüzde 100 oranında sahibi olduğu OYAK Çimento hisselerinin yüzde 40’ına toplam 1,6 milyar dolar bedel üzerinden 640 milyon dolara ortak oldu. Oyak, sürdürülebilir büyüme ve dünyaya açılma vizyonu doğrultusunda 2018’in en büyük yabancı yatırımını ülkemize çekerek çimento sektöründe tarihi bir adım attı. Uzak Doğu’nun en büyük çimento üreticilerinden Taiwan Cement Corporation (TCC) ve Oyak, uluslararası çimento pazarında güçlerini birleştirme hedefi doğrultusunda bir ortaklık kurdu. Bu ortaklık sonucunda TCC, Oyak’ın %100 oranında sahibi olduğu OYAK Çimento A.Ş. hisselerinin %40’ını toplam 1.6 milyar dolar bedel üzerinden 640 milyon dolar bedelle satın aldı. Oyak ve TCC bu iş birliğiyle bölge ve dünyada yeni pazarlara açılmayı hedefliyor.

"ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE YATIRIM"

Oyak Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem

Oyak Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem

Oyak Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, iş birliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Yurtdışı piyasalarınca ülke ekonomimize duyulan güvenin bir göstergesi olarak, Oyak ve TCC arasında tesis edilen iş birliğinin, önümüzdeki dönemde uluslararası arenada büyüme hedeflerimize ve ülke menfaatlerimize uygun olarak gerek çimento gerekse diğer iş kollarında yapılacak yatırımlara olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. Oyak bir dünya markası olma hedefi yolunda atılımlarına devam edecek.

Ülkemizin geleceğine ve ekonomimize güveniyor, bu doğrultuda yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

TCC'NİN 23 FABRİKASI VAR

1946 yılında Taipei Tayvan’da kurulan TCC, 1954 yılında özelleştirildi. Şirketin turizm ve sağlık sektörü başta olmak üzere enerji ve kimyevi alanlarında da yatırımları bulunuyor. Tayvan’da 11, Çin’de ise 65 milyon ton çimento üretim kapasitesi olan şirket 2017 yılında 3.2 milyar dolar hasılat gerçekleştirdi. Toplam 23 adet fabrikası bulunan TCC, Çin’in en büyük üreticileri arasında.

Sayfa Yükleniyor...