Coca-Cola'dan Pakistan'a 300 milyon dolarlık yatırım

Anadolu Grubu ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Pakistan'a 3 yılda 300 milyon doların üzerinde yatırımyapacaklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 17.02.2015 - 16:11

Coca-Cola'dan Pakistan'a 300 milyon dolarlık yatırım

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Pakistan ziyaretine eşlik eden işadamları heyetinde yer alan Özilhan, grup şirketlerinden Coca-Cola İçecek'in
Pakistan yatırımlarına ilişkin bilgi verdi.

Coca-Cola İçecek'in 2008 yılından bu yana Pakistan'da faaliyet gösterdiğini belirten Özilhan, bugüne kadar Coca-Cola sistemi olarak ülkeye 450 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi.

Gelecek 3 yıl içinde Multan, İslamabad ve Karaçi'de inşa edecekleri fabrikalarla ülkedeki üretim kapasitelerini 1.5 katına çıkaracaklarını vurgulayan Özilhan, 3 yılda Coca-Cola sistemi olarak 300 milyon doların üzerinde bir yatırım daha yapacaklarını kaydetti.

185 milyonla dünyanın en fazla Müslüman nüfusuna sahip ülkelerden biri olan Pakistan'ın en büyük yatırımcıları arasında yer aldıklarını belirten Özilhan, şunları kaydetti:

"Pakistan Türkiye'den sonra en büyük operasyonumuz. Pakistan'da 6 fabrika ve 13 depo ile 5 bin kişiyi doğrudan istihdam ediyoruz. Faaliyetlerimizden oluşan yan sektörlere olan dolaylı istihdamla birlikte bu rakam 100 bin kişiyi buluyor. Pakistan'da son 5 yılda çift haneli büyüme yaşamamız bize gurur veriyor. Yatırımlarımızla Türkiye ekonomisinin bölgesel güç olmasına katkı sağlamamızın yanında Türk yatırımcılarının da önünü açıyoruz. Coca-Cola İçecek Pakistan'ın da içerisinde olduğu 10 ülkede faaliyet gösteriyor. 370 milyon nüfusa hizmet veriyoruz. Coca-Cola sisteminde satış hacmine göre 6., nüfusa göre ise 2. sıradaki şişeleyiciyiz."

Sayfa Yükleniyor...