Pegasus'tan 12 milyar dolarlık sipariş

Özel havayolu şirketi Pegasus, uçak üreticisi Airbus'tan 25'i opsiyonlu, 75'i kesin olmak üzere toplam 100 adet uçak almak için anlaştı. Pegasus 100 uçak için 12 milyar dolar ödeyecek.

18.12.2012 - 14:50

Pegasus'tan 12 milyar dolarlık sipariş

Özel havayolu şirketi Pegasus, 25'i opsiyonlu, 75'i kesin olmak üzere toplam 100 Airbus A320neo ailesi uçak siparişi için Airbus'la anlaşarak, Türkiye'nin tek seferdeki en büyük uçak siparişini gerçekleştirdi.

Airbus'un konuya ilişkin basın bültenindeki açıklamaya göre, kesin sipariş verilen 75 adet uçağın 58 adedi A320neo, 17'si A321neo olacak.

Airbus açıklamasına göre, Pegasus'un siparişi Avrupa'dan 'neo' ailesi için gelen en büyük ikinci sipariş özelliğini taşıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat ev sahipliğinde gerçekleştirilen imza törenine; Airbus Avrupa ve Asya Kıdemli Başkan Yardımcısı Christopher Buckley, ulaştırma, sivil havacılık ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

SABANCI: ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ
Törende konuşan Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı şunları söyledi: "İlk uçuşa başladığımızda o zaman için Türk özel sivil havacılık tarihinin en büyük siparişine imza atmıştık. Şimdi, gelecek 10 yıla baktığımızda bir havayolunun insan kaynakları dışındaki en önemli değerinin uçak filosu olduğu gerçeğinden hareketle bir kez daha kendimize ‘bu da yetmez’ diyerek filomuzu genişletmek üzere bugün tarihi bir uçak siparişine imza atıyoruz. Bu sefer, sadece özel sektörün değil, Türk Sivil Havacılık Tarihi’nin en büyük siparişini veriyor ve dünyanın önde gelen uçak üreticisi Airbus ile 12 milyar dolar değerinde toplam 100 adetlik A320neo ve A321neo uçak siparişi anlaşmamızı büyük bir coşku ile imzalıyoruz. Pegasus olarak yaptığımız bu yatırım, verdiğimiz bu 100 uçak siparişi ile Türk sivil havacılığının gelişmesinde elimizi taşın altına koyuyoruz" ifadesini kullandı.

Airbus Genel Müdür Yardımcısı Christopher Buckley ise konuşmasında; “Türkiye hızla Avrupa’nın en dinamik ticari havacılık pazarı haline geliyor ve Pegasus da bu dönüşümün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Pegasus Hava Yolları’nın böyle büyük bir sipariş ile Airbus’ın yeni müşterisi olmasından büyük gurur duyuyoruz ve A320neo filoları ile yeni başarılara imza atmalarını diliyoruz. Ortaklığımızın uzun yıllar sürmesini umuyoruz” dedi.

12 MİLYAR DOLARLIK SİPARİŞ
Konuşmaların ardından, 12 milyar dolarlık Airbus A320neo ve A321neo’dan oluşan 100 adetlik uçak siparişinin imza töreni; Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın şahitliğinde gerçekleştirildi.

İLK TESLİMAT 2015'TE
Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük siparişi niteliğindeki 100 uçaklık siparişin ilk uçağının tesliminin 2015–2016 itibarı ile, son uçağının tesliminin ise 2022 yılı sonlarında gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Ana hissedarı Esas Holding olan Pegasus 1990 yılında kuruldu ve filosunda bulunan 40 adet Boeing 737-800s 24 ülkede 52 noktaya sefer gerçekleştiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...