Petrol fiyatları 3 ayın zirvesini gördü

Corona virüs salgını sonrası normalleşme adımlarıyla talebin artması ve stokların erimeye başlamasıyla birlikte petrol fiyatları yükselişini sürdürüyor. OPEC'in arz kısıntısını uzatacağı haberlerinin de desteklediği petrol fiyatları yeniden 40 doları geçti.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 03.06.2020 - 09:44

Petrol fiyatları 3 ayın zirvesini gördü

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, OPEC + koalisyonunun tarihi üretim kısıntısı anlaşmasını kısa süreliğine uzatmaya yakın olduğuna ilişkin işaretlerle birlikte yaklaşık üç aydır ilk kez varil başına 40 dolar seviyesini aştı.

Petrol piyasasının dengeye kavuşmakta olduğuna ilişkin diğer bir işaret ABD stok verilerinden geldi. Özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) verilerine göre, ülkenin petrol depolama ve dağıtım merkezi Cushing, Oklahoma'daki ham petrol stokları geçen hafta 2.2 milyon varil düştü. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi veriler de bunu teyit ederse, stoklar dört hafta üst üste düşmüş olacak.

Brent petrolün varili 40,42 dolar seviyesine kadar yükselişi ardından bu sabah saatlerin 40,20 dolardan işlem görüyor. ABD ham petrolünün varili ise düne göre 79 cent artışla 37,60 dolar/varil seviyesinde.

OPEC+'ın önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği toplantıda 9,7 milyon varil/günlük üretim kısıntısının temmuz sonu veya ağustos sonuna kadar uzatılması önerisinin yanı sıra, üretim kısıntısının 7,7 milyon varil/güne indirilerek aralık ayına kadar uygulanması teklifi de tartışılacak. Ancak son gelen haberler, Rusya'nın kısıntıyı sadece 1 ay sürdürmeyi kabul ettiği, Suudi Arabistan'ın ise yıl sonuna kadar sürdürmek de kararlı olduğu yönünde.  

TRUMP: PETROL ALMANIN TAM ZAMANI - VİDEO

Sayfa Yükleniyor...