Petrol fiyatlarında sert düşüş

ABD'de benzin stoklarının 12 hafta içinde ilk kez artmasıyla petrol fiyatları yüzde 4 geriledi.

12.05.2011 - 11:03

Petrol fiyatlarında sert düşüş

Petrol fiyatları bir haftadan kısa bir süre içinde ikinci kez sert bir şekilde düştü.

Brent ve ABD ham petrolü dün yüzde 4'ün üzerinde, 5 dolardan fazla değer kaybetti. Brent petrolü dün 111 dolar 95 sente kadar gerilerken, ABD ham petrolü bu sabah 97 dolar 77 sente kadar indi.

Petrol fiyatlarının, sert düşüşe rağmen, geçen hafta perşembe günü gördükleri iki buçuk ayın en düşük düzeylerine kadar gerilememesi dikkat çekti.

Petrol fiyatlarındaki dünkü düşüşü, ABD'de benzin stoklarının 12 hafta içinde ilk kez artması tetikledi. ABD'de benzin talebinin en çok arttığı yaz mevsimi öncesinde stokların artması, petrol fiyatlarının benzin liderliğinde gerilemesine yol açtı.

Diğer yandan, Çin'de dün açıklanan verilerin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesi, petrol fiyatlarını düşüren bir diğer etken oldu. Çin ekonomisindeki yavaşlama risk iştahını azaltarak, fonlama para birimi olarak kullanılan dolara alım getirdi. Doların değerlenmesi ise, emtia fiyatlarını düşüren etkenlerden biri olarak öne çıktı.

Dün petrole paralel olarak başka emtianın da düşmesi dikat çekti. 19 emtiadan oluşan emtia endeksi yüzde 3 değer kaybetti. Endeks, geçen perşembe günü yaşanan satış dalgasında yüzde 4.9 düşmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...