Uluslararası Enerji Ajansı: Petrol, İran’la 15 dolara iner

Uluslararası Enerji Ajansı (EIA), İran'la sağlanacak nihai nükleer anlaşmayı takiben ülkeye uygulanan yaptırımların kaldırılması halinde, petrol fiyatlarının varil başına 15 dolar düşebileceğini duyurdu. Brent petrol 56 dolar, ABD ham petrolü ise 51 dolara yakın seyrediyor.

09.04.2015 - 10:42

Uluslararası Enerji Ajansı: Petrol, İran’la 15 dolara iner

''Petrol, İran’la 15 dolara iner.'' Öngörünün sahibi Uluslararası Enerji Ajansı. Ancak EIA'ya göre bu ciddi iddianın gerçekleşmesi için bazı şartlar var.

Uluslararası Enerji Ajansı (EIA) konu ile ilgili raporunda, “İran’a petrol ile ilgili uygulanan yaptırımların kaldırılması ile sonuçlanacak kapsamlı bir anlaşmaya varılması, petrol arzı, talebi ve fiyatları beklentilerini önemli şekilde değiştirebilir. Ancak yaptırımların askıya alınması ile ilgili zamanlama ve karar belirsiz” değerlendirmelerinde bulundu.

İRAN VE DÜNYA GÜÇLERİ ANLAŞMA SAĞLAMIŞLARDI

İran ve dünya güçleri, 2 Nisan'da ileri safhadaki müzakereler için gerekli olan parametreleri belirleyen öncü bir anlaşma sağladılar. Nihai anlaşmanın 30 Haziran’a kadar tamamlanası bekleniyor. UAE Salı günü yaptığı açıklama ile yaptırımların kaldırılmasının ardından İran petrolünün yeniden piyasaya girmesinin kurumun petrol tahminini varil başına 5 ile 15 dolar düşürebileceğini belirtti.

İran’ın petrol piyasasına tam dönüşü, fiyatlardaki toparlanmayı riske sokabilir. Petrol fiyatları, arz fazlası sorunu nedeniyle geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 50 gerilemişti. EIA, İran’ın petrol üretimini günlük en az 700.000 varil artırabileceğini belirtti.

PETROLDE SERT HAREKET

Bu arada petrol fiyatlarında sert hareket yaşandı. Petrol fiyatları dün ABD ham petrol stoklarındaki şaşırtıcı yükseliş ve Suudi Arabistan'ın üretiminin rekor seviyeye yükselmesinin ardından kaydettiği yüzde 6 düşüşün ardından bugün yüzde 1'in üzerinde yükseldi.

Yüzde 6,6 değer kaybıyla 50 dolar seviyesine inen ABD ham petrolü 51 dolara yakın seyrediyor. ABD ham petrolü böylece bu yılki yüzde 5.4'lük kazanımlarını sildi. Brent petrolü de 3 dolardan fazla düşerek 56 dolara geriledi. ABD ham petrol stokları 14 yılın en keskin yükselişini kaydederek, geçen hafta 10.95 milyon varil artışla 482.4 milyon varile yükseldi. Suudi Arabistan'ın petrol üretimi ise Mart ayında günde 10.3 milyon varile yükselerek petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...