Piyasaların gözü G-8 zirvesinde

Küresel piyasaların merakla beklediği G-8 zirvesinden, doların ana rezerv para birimi statüsünü sarsacak bir sonuç çıkması beklenmiyor. Ancak Rusya ile Hindistan'ın dolara dayalı sistemi eleştirmeleri de dikkat çekiyor.

Haberler 06.07.2009 - 15:32

Çin'den gelen açıklamalar, G-8 zirvesinden doların rezerv para birimi özelliğine ilişkin sonuç çıkmayacağına işaret ediyor. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei, doların ana rezerv para birimi olma özelliğini yıllar boyu sürdüreceğini öngördü.

G-8 zirvesi sonrası yapılacak toplantılara katılmak için İtalya'ya giden Yafei, doların halen en önemli rezerv para birimi olduğunu belirtti. Son dönemde bazı Çinli yetkililerin dolarda istikrar çağrılarını doğal karşıladığını söyleyen He, başka birçok ülkenin de yıllardır aynı çağrıyı dile getirdiğini ifade etti. Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD hükümetinin bu yolda attığı adımları memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Rezerv para birimleri hakkındaki tartışmaların küresel krizle birlikte yoğunluk kazandığına dikkat çeken He, uluslararası para sistemindeki eksikliklerin ortaya çıktığını ve bunun entellüktüel düzeyde tartışılması gerektiğini vurguladı.

Bu arada, Reuters'a konuşan bir G-8 kaynağı, doların rezerv para statüsünün zirvede konuşulabileceğini ancak görüşmelerin henüz bildiriye yansıyacak düzeyde olmadığını söyledi.

G-8 kaynakları geçen hafta, Çin’in konuyu G-8 zirvesine taşımak istediğini belirtmişti. 8-10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak G-8 zirvesi İtalya'nın L'Aquila kentinde gerçekleşecek.

Rusya ve Hindistan ise, doların rezerv para birimi olma özelliğini sorgulayan açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, dolar sistemi veya başka bir deyişle dolara dayalı sistemin kusurlu olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Hindistan Başbakanı'nın ekonomi danışmanı da Hindistan'a dolardan uzaklaşarak döviz rezervini çeşitlendirmesini tavsiye etti.

Sayfa Yükleniyor...