İsviçreli Credit Suisse Bankası, müşterilerine bazı yatırımcıların Euro Bölgesi'nin dağılması olasılığını açıkça değerlendirdiklerini duyurdu. Bir Japon aracı şirketinin ise yatırımcılara böyle bir duruma karşı hazırlıklı olmalarını tavsiye ettiği bildiriliyor.

Finans piyasalarının gözünde Euro Bölgesi'nin çökmesi hâlâ çok uzak bir ihtimal ve Avrupalı yetkililer bunu şiddetle reddediyor. Ne var ki önceden tabu olan bu konu artık konuşuluyor.

Her ikisi de Euro Bölgesi dışında olan Credit Suisse ve Japon Mitsubishi UFJ Securities'in müşterilerine gönderdiği notlar arasında Mitsubishi'ninki en sert olanı.

Şirket bugün açıkladığı notta, "Euro Bölgesi'nin çevre ülkelerinden başlamak üzere, Euro'dan çıkışlar görülmesi mümkündür. Belçika, İtalya, İspanya gibi orta bölge Euro devletlerinin tahvillerini değerlendirirken yatırımcılar Euro Bölgesi'nden çıkış senaryolarını ve bunun getireceği devalüasyonun boyutlarını dikkate almalıdırlar" dedi.

Credit Suisse ise dün müşterilerine ilettiği notta, İtalya'nın halen böyle büyük baskı altında olmasının nedeninin, Euro Bölgesi'nde bir dağılma senaryosu için bir model olarak kullanılması olduğunu bildirdi.

İtalya'nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi bugün 1997 yılından bu yana ilk kez yüzde 6'nın üzerine çıktı. Bu da yatırımcıların Euro Bölgesi borç krizinin yayılmakta olduğu yolundaki kaygılarını doğrular nitelikte görülüyor.

Temelde Credit Suisse, yatırımcıların tahvillerin ödenmemesi riskine karşı sigorta poliçesi olarak bilinen CDS'lere güvenmedikleri görüşünde.

Bunun nedeni ise, Euro Bölgesi ekonomileri arasında en zayıfı olan Yunanistan'ın devlet tahvillerinin yeniden yapılandırılması çalışmaları. Ancak bu yapılırken, bunun CDS ödemelerini tetikleyecek bir işlem olduğu belirtilmiyor.

Credit Suisse, bunun sonucu olarak, yatırımcıların da İtalyan tahvillerinin getirilerinin Alman tahvillerine kıyasla daha da açılacağı beklentisiyle, kendilerini korudukları görüşünde.

Ancak Credit Suisse, yine de krizin, Euro Bölgesi'nin büyük merkez ülkelerinin çevre ülkeleri finansal krizden kurtarmalarıyla çözümleneceğine inandığını belirtti.