PO'nun zararı yüzde 21.5 geriledi

Petrol Ofisi'nin yılın ilk çeyreğinde konsolide net zararı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.5 azalarak 32.2 milyon liraya geriledi.

Haberler - Reuters 08.05.2009 - 09:59

PO'nun zararı yüzde 21.5 geriledi

İMKB'ye bildirdiği konsolide bilançosuna göre şirketin yılın ilk çeyreğindeki toplam satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.9 azalarak 2.92 milyar lira oldu.

Petrol Ofisi'nin ilk çeyrekte FAVÖK'ü ise geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 41 artarak 204 milyon lira seviyesine yükseldi.

Petrol Ofisi CEO'su Melih Türker yazılı açıklamasında, küresel ekonomik krizin diğer birçok sektörde olduğu gibi akaryakıt pazarında da küçülmeye neden olduğunu belirterek, yılın ilk çeyrek sonuçlarının rakipleri kadar kendilerini de etkilediğini söyledi.

Türker, "Bu yıla, özellikle motorin fiyatlarındaki dalgalanmalar neticesinde akaryakıt da dahil olmak üzere tüm taşımacılık sektörü için belirsizliğin getirdiği riskler ve buna bağlı endişelerle girdik. Ancak tüm tutku ve enerjimizle, tüm işlerimize pozitif bakarak endişeleri, fırsata ve ekonomiye katkıya dönüştürmek üzere yoğun bir şekilde çalışıyoruz" dedi.

BÜYÜK ORTAĞIN GELİRLERİ AZALDI
Petrol Ofisi'nin ana hissedarlarından Avusturyalı petrol ve doğalgaz  şirketi OMV'nin birinci çeyrekteki işletme gelirleri, kur ve depolama maliyetlerinden zarar  gören işletme gelirlerinde sert düşüş gösterdi. Şirket 2009 için olumsuz bir görünüm açıkladı.

OMV'nin faiz ve vergi öncesi geliri (FVÖK), tek seferlik kalemler dışarıda tutulduğunda,  yüzde 54  gerileyerek 340 milyon Euro oldu (452.9 milyon dolar). Reuters anketine katılan analistler 408 milyon  Eeuro gelir tahmininde bulunmuşlardı. 

Sayfa Yükleniyor...